Unikátní výstava u příležitosti 1100 let od smrti sv. ludmily

Výstava/Exhibition

Jedinečnou výstavu věnovanou přemyslovské kněžně sv. Ludmile si budou moci od 15. října zájemci prohlédnout v Pálffyho paláci na pražské Malé Straně. 

An unique exhibition about the life and legacy of Ludmila from the House of Přemyslid is held from October 15th in Pálffy Palace, Prague, Malá Strana.

 

Výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům při příležitosti 1 100. výročí od umučení sv. Ludmily význam této osobnosti pro české dějiny a zároveň poukázat na úctu, které se jí jako první české světici a mučednici dostalo již záhy po její smrti,“ říká hlavní kurátor výstavy P. Vladimír Kelnar.

Sv. Ludmila bude představena zejména prostřednictvím vybraných děl z oblasti výtvarného umění a uměleckého řemesla, přičemž mnohé exponáty budou vystaveny vůbec poprvé.

Stěžejní část exponátů by měla být tvořena historickými a uměleckými díly ze sbírek Arcibiskupství pražského, Pražského hradu, Národní galerie, Národního muzea, Metropolitní kapituly u sv. Víta, některých farností a klášterů.

Přibližně 70 exponátů, které jsou v expozici představeny, jsou zejména archeologické nálezy z výzkumu hrobu sv. Ludmily v basilice sv. Jiří na Pražském hradě, historické textilie, cenná díla ze Svatovítského pokladu, jako je kupř. unikátní busta světice ze zlaceného stříbra z 1. čtvrtiny 14. stol. nebo tzv. Svatovítský Veraikon či středověké relikviáře.

Sv-ludmila

ZÁŠTITU NAD VÝSTAVOU PŘEVZALI:

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Vystrčil, předseda Senátu PČR
Radek Vondráček, předseda PS PČR
Andrej Babiš, předseda vlády ČR
Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR

VSTUP ZDARMA/ENTRY FREE

15. 10. 2021 – 28. 2. 2022
ÚT-NE / TUE-SUN

9:00-18:00

PÁLFFYOVSKÝ PALÁC
VALDŠTEJNSKÁ 14
PRAHA 1 – MALÁ STRANA

1100l

Ať na to Ludmila není sama. Podpořte ji.

Při návštěvě výstavy můžete přispět nadaci svaté Ludmily na podporu církevního školství. Slouží k tomu speciální terminál. Pokud byste ho minuli, můžete svůj dar poslat převodem na účet: č.ú. 9196222/0800.

Pro dárce – potvrzení o daru

Děkujeme, že jste nás podpořili. Abychom vám mohli vystavit a zaslat potvrzení o daru, potřebujeme od vás tyto údaje: jméno a příjmení, trvalou adresu, kopii stvrzenky z terminálu nebo číslo účtu, odkud jste dar poslali.

Údaje a kopii strvzenky nám pošlete na e-mail ludmila1100@apha.cz . Po ověření transakce vám pošleme potvrzení o přijetí daru na váš e-mail.

AKCE SE KONÁ ZA FINANČNÍ PODPORY:

Arcibiskupství-pražské-new-2
Pk1
Metropolitni
Logo-mkcr
Logo cernobile