Arcibiskup Graubner s kardinálem Dukou požehnali výcvikové flotile Centra leteckého výcviku LOM PRAHA

Svědkem mimořádné události bylo ve středu 19. července pardubické letiště. Arcibiskup Jan Graubner s kardinálem Dominikem Dukou požehnali v přítomnosti ředitele státního podniku Ministerstvo obrany ČR LOM PRAHA Jiřího Protivy a ředitele CLV Pardubice Jaroslava Špačka víceúčelovému vrtulníku En 480B-G tr. č. 0474 a tím i celé výcvikové flotile Centra leteckého výcviku LOM PRAHA s.p.

Arnost
Vrtulník nese název Arnošt po prvním pražském arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic.

„Tenhle Enstrom nese jméno Arnošt po prvním pražském arcibiskupovi a českém metropolitovi Arnoštu z Pardubic. Pojmenování vzešlo z ankety mezi žáky pardubických škol v roce 2018, kdy se navrhovala jména, která mají spojitost s metropolí Pardubického kraje,“ říká Pavel Lang ze společnosti LOM Praha.

Požehnání výcvikové flotile CLV LOM PRAHA se podle jeho slov konalo při příležitosti nadcházejícího 20. výročí založení této resortní letecké školy, která připravuje piloty Vzdušných sil armády ČR, posluchače Univerzita obrany Brno a výkonné letce zahraničních vojenských letectev. Vedle primárního zákazníka – české armády – spolupracuje také se složkami integrovaného záchranného systému České republiky. V jeho portfoliu je kromě základní a pokračovací odborné přípravy také simulovaný taktický výcvik (od roku 2012) v kokpitech letounů L-39, L-159, JAS-39 a F-16.

„Aktuálně CLV provozuje následující leteckou techniku: vrtulníky Enstrom 480B-G a Mi-17, letouny Z-142C AF, Z-43, L-410UVP a L-39C. Zajímavostí je letuschopný stav dvou historických exponátů Leteckého muzea Kbely Vojenský historický ústav Praha, a to C-11 a Z-381. V nejbližších letech se počítá jak s navýšením počtů, tak obnovou letového parku Centra leteckého výcviku LOM PRAHA,“ uzavírá Pavel Lang.

(apha)

Arnost2