Biskup Wasserbauer se setkal s oběťmi zneužívání

S lidmi, kteří se v církvi setkali s nějakou formou zneužívání, se v pátek 15. září – na svátek Panny Marie Bolestné – setkal na poutním místě ve Staré Boleslavi pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer.

Zdenek-wasserbauer-ofic-na-web-715-px

Osobního setkání s biskupem se ve farním centru za staroboleslavskou mariánskou bazilikou zúčastnilo na dvě desítky lidí, jak z řad obětí či jejich příbuzných, tak i ze spolku Někdo ti uvěří, jenž si za svůj cíl vytkl pomoc obětem zneužívání. Setkání se zúčastnilo i několik místních farníků. „Máme to brát jako pokání?“ zeptal se na důvod schůzky jeden z mužů, počítajících se mezi oběti. „Já sám to jako pokání beru,“ odpověděl biskup Wasserbauer a nad případy zneužívání, k nimž v církevním prostředí došlo, vyjádřil lítost.

Debata byla vedena slušně, což ji neubíralo na živosti. Ze strany lidí, cítících se církví zraněni, zazněly i stížnosti na pomalý postup církve při řešení jejich případů, padaly návrhy na zřízení nezávislé vyšetřovací komise či konta na pomoc obětem. Biskup uvedl, že by rád z takovéhoto setkání udělal tradici. „Dá-li Bůh, tak se za rok sejdeme zase,“ prohlásil.

Bezprostředně po setkání celebroval biskup Zdenek Wasserbauer v bazilice Nanebevzetí Panny Marie za oběti zneužívání mši svatou. Ve své homilii mimo jiné uvedl: „Když někdo, koho milujeme nebo na kom nám záleží, trpí, tak trpíme spolu s ním. Čím více milujeme, tím více trpíme! Nejlépe je to asi vidět u rodičů a jejich dětí,“ uvedl biskup. Všem trpícím, zvláště pak těm, kteří vážili cestu do Staré Boleslavi, připomněl Tu, jejíž svátek se právě slavil: „Panna Maria, která má zkušenost Kalvárie, je blízko těm, kteří jakýmkoli způsobem na těle nebo na duši trpí. Myslím, že se tím můžeme nechat také inspirovat, abychom měli otevřené srdce pro všechny trpící, a zvláště třeba pro ty, kteří byli někým zraněni, zneužiti, kterým bylo nějak ublíženo na těle i na duchu. Věřím, že si zde na tomto místě k tomu můžeme vyprosit sílu!“

(pri)