Kardinál Duka navštívil ukrajinské uprchlíky

Ukrajinské maminky s dětmi, které uprchly před válkou ve své vlasti a nalezly azyl v zařízeních Arcidiecézní charity Praha, navštívil ve středu 23. března kardinál Dominik Duka.

Ukraj4

„Chtěl bych poděkovat vám ženám, matkám, protože jste umožnily svým mužům bránit vlast. Ukrajina dala obrovský příklad celému světu. To, co jste jako země dokázali, je neuvěřitelné. První bitvu Putin prohrál. To říkám jako syn vojáka. Sláva Ukrajině,“ pronesl kardinál Dominik Duka k ukrajinským běženkyním, které nalezly útočiště v ubytovně v Praze 2.

Jejich dětem přivezl pražský arcibiskup několik krabic ovoce, samotným ženám pak pár exemplářů Bible v ukrajinštině. „Podařilo se nám jich sehnat posledních devět kusů, více jich v tuto chvíli bohužel není k dispozici. Rozhodně ale budeme usilovat o jejich dotisk,“ doplnil kardinál Duka. V ubytovně, kterou pražské arcidiecézní charitě svěřila k užívání Městská část Prahy 2, jej přivítala zdejší starostka Alexandra Udženija a ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Petrovyč Perebyjnis. Ukrajinské dívky všem přítomným zazpívaly emotivní píseň o lásce v době války a kardinál Duka následně požehnal prostory, v nichž zde žijí.

Azyl přímo v kostele

Z centra Prahy se kardinál Dominik Duka vydal do Dejvic, kde přímo v kostele sv. Vojtěcha vzniklo pro pomoc ukrajinským uprchlíkům Komunitní centrum Slunečnice. Svůj název získalo podle květiny, která je symbolem Ukrajiny. Funguje každodenně, od pondělí do čtvrtka, vždy od 9.00 do 12.00. a aktuálně jeho služeb využívá zhruba 50 maminek s dětmi. Vedle rektora kostela sv. Vojtěcha P. Jana Kotase jej zde čekali i zastupitelé Prahy 6, kteří na zřízení centra přispěli částkou 500 tisíc korun. „Protože je převládající vírou Ukrajiny pravoslaví, vzal jsem si sebou pravoslavný kříž,“ prohlásil kardinál Duka a pomodlil se s uprchlíky Otčenáš v ukrajinštině.

Jiří Prinz