Kardinál Duka požehná Památník obětem internace

V pátek 1. dubna požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka znovuotevřený Památník obětem internace ve východočeských Králíkách. Zároveň zde za oběti komunistické perzekuce odslouží mši svatou. Veřejnosti se památník zpřístupní o den později.

Header-bg4

Památník, jenž se nachází v budově Muzea na Velkém náměstí v Králíkách v Pardubickém kraji, připomíná internaci řeholníků, kteří sem byli na základě tzv. státem řízené centralizace deportováni komunistickým režimem a v období let 1950–1961 zde byli omezováni na osobní svobodě. Internačním klášterem tu prošlo celkem přes 500 osob. „Mnozí z nich byli pro svoji víru a přesvědčení dále odsouzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucených prací na území tehdejší ČSR a někteří na následky útrap zemřeli. V Památníku máte možnost seznámit se s osudy některých z nich,“ zve ředitel Památníku Richard M. Sicha. Podle jeho slov je možné prohlédnout si zde např. liturgické oděvy (pluviály, kasule, ornáty), kalichy, pyxidy, ciboria, monstrance, včetně relikviářů svatých a knih, které byly v 50. letech 20. století řádům a kongregacím zabavovány. „Prostřednictvím životopisných medailonů a panelů se lze detailně seznámit také s konkrétními osudy příslušníků StB, prokuratur a soudů, kteří organizovali persekuci duchovních. Nově u nás bude moci veřejnost blíže poznat i životní příběh mladých kněží P. Jana Buly a P. Václava Drboly, které komunisté popravili v souvislosti s kauzou Babice,“ upozorňuje ředitel Sicha. 

Památník vznikl v roce 2012 pod záštitou pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. V posledních letech prošel rekonstrukcí. „Pro nás má veliký význam, že na znovuotevření Památníku přijede právě pan kardinál Dominik Duka, který sám prošel komunistickým kriminálem. Těchto osobností bohužel ubývá,“ uzavírá ředitel Richard M. Sicha.

Více o expozici Památníku internace zde Expozice (militaryclub.info)

Jiří Prinz