Papež ocenil Alianci pro rodinu a Sdružení sv. Zdislavy

Dámou Papežského rytířského řádu sv. Silvestra jmenoval Svatý otec František předsedkyni Aliance pro rodinu paní Janu Jochovou. Ocenění jí bylo předáno během slavnostní bohoslužby na Tetíně v sobotu 18. září. Spolu s ní ocenil papež František i zakladatelku a předsedkyni Sdružení sv. Zdislavy paní Olgu Michutovou. Ta byla jmenována Dámou Papežského rytířského řádu sv. Řehoře Velikého. Přinášíme stručné portréty oceněných dam.

Damy
Oceněné dámy Olga Michutová (vlevo) a Jana Jochová. Snímek: Roman Albrecht, Člověk a Víra

Mgr. Jana Jochová Trlicová je předsedkyní Aliance pro rodinu. Jejím manželem je politolog Dr. Roman Joch, s nímž vychovává tři děti. Vystudovala Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity, obor historie. Jana Jochová už více než 10 let hájí právo rodičů vychovávat děti a hájí zájmy rodin, především těch početných. Od roku 2017 je hlavní tváří kampaně Aliance pro rodinu za ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. S kampaní byla spojena i petiční iniciativa, která přinesla přes sto tisíc podpisů požadujících po zákonodárcích ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy a ústavní ochranu institutu manželství.

Olga Michutová, roz. Šimšová, je zakladatelkou a předsedkyní Sdružení sv. Zdislavy. S manželem ing. Jiřím Michutem vychovali tři syny a v roce 1985 společně vstoupili do Třetího řádu sv. Dominika. V rámci kanonizace sv. Zdislavy před 25 lety v Olomouci požehnal papež sv. Jan Pavel II. provizorní stanovy sdružení a základní kámen pro kostel sv. Zdislavy na Prostřední Bečvě. Záměrem Sdružení sv. Zdislavy bylo vybudovat domy rodinného typu a získávat pěstounské rodiny, které by pomáhaly znevýhodněným dětem, především osiřelým sourozencům, vstupovat do života. Zakladatelka a předsedkyně nejen dosáhla státního schválení stanov sdružení, ale také celých 20 let sháněla pozemky, finanční prostředky a především vhodné pěstounské rodiny. Za tu dobu byly vybudovány čtyři domy a do projektu se zapojilo kolem 20 náhradních rodin, kterými prošlo 80 osiřelých dětí.

(apha)