Příměstský tábor Tobiáš Lolness

V červenci pořádala ZUŠ Jakuba Jana Ryby v Milíně výtvarně – literárně dramatický příměstský tábor pod názvem Tobiáš Lolness. Východiskem pro tvořivé letní setkání nám byla stejnojmenná kniha Timothée de Fombelle – Tobiáš Lolness – a jeho popisovaný život ve větvích. Děti od 9 do 14 let s námi mohly nahlédnout fascinující a napínavý mikrosvět milimetrových bytostí, které žijí na jednom rozkošatělém stromě.

Příběh začíná napínavou scénou – proti malému Tobiášovi a jeho rodině stojí neprávem celý národ. Hlavní hrdina je na útěku, ukrývá se ve škvírách v kůře stromu a jde mu o život… Plni napětí jsme sledovali chlapcův útěk, poznávali příčinu útěku a nořili se do zpracování obrazotvorně popsaných scén, odehrávajících se v lišejníkových lesích, u mechových jezírek, na větvích či v kouli jmelí.

Abychom převedli ekologický podtext knihy do našeho současného kontextu, podnikli jsme exkurzi do Brd se skvělým znalcem lesa Josefem Hrdinou. Postupovali jsme z monokulturních částí lesa do druhově bohatších, až jsme doputovali do skrytých zákoutí přírodní rezervace. Děti se učily číst z podoby stromu, jaký byl jeho dosavadní život a co jej při růstu ovlivnilo, učily se vnímat druhové složení částí lesa a číst v něm. A zároveň jsme nezapomínali na Tobiáše a hledali a fotili přírodní detaily, které děti později využily pro scény z příběhu.

Img-20210723-154125-1web

První část tábora probíhala v Milíně, po exkurzi do lesa jsme pokračovali v prostorách bývalé jezuitské koleje v Březnici. Tam jsme s dětmi vytvářeli jednotlivé prostorové scény z knihy a děti připravovaly literárně výtvarné performance. Naše setkání tak vyvrcholilo závěrečnou oživlou instalací pro rodiče a blízké přátele.

Dsc-7655-2
Dsc-7662-1
Dsc-7680-1
Dsc-7690-1

Poutavý příběh oslovuje děti i dospělé, získal i nejvýznamnější cenu v oblasti literatury pro děti – cenu Hanse Christiana Andersena. Neváhejte a začtěte se také…

Mgr. Josef Pekárek a Mgr. Petra Peštová, učitelé LDO a VO ZUŠ JJR

Fota: Petra Peštová