Přírodní park Čeřínek

Snažíte se u svých dětí vzbudit lásku k přírodě? Jarní počasí a omezená školní docházka vám nyní hrají do karet. Našli jsme pro vás k návštěvě malebný kousek přírody v západní části Vysočiny.

Přírodní park Čeřínek je díky svému umístění a přírodním krásám vyhledávaným rekreačním územím. Nachází se asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova a z velké části je v majetku Arcibiskupství pražského.

Přírodním parkem byl vyhlášen již v roce 1985. Tvoří ho převážně jehličnaté a smíšené lesy. Naleznete zde trasy pro cyklisty a běžkaře i lyžařský areál pro sjezdové lyžování. Pro pěší turisty jsou tu vyznačeny čtyři turistické trasy, které se potkávají pod nejvyšším vrcholem přírodního parku s kótou 761 m.n.m., po kterém byl park pojmenován.

Dsc-0341
Kamenná mísa ve tvaru srdce. Foto: Archiv polesí Vysočina

Na Čeřínku můžete potkat řadou geologických, botanických a zoologických zajímavostí. Většina horninového podloží je zde tvořena žulami, které vystupují na povrch v podobě mrazových srubů a srázů, kamenných moří či kamenných mís. Obzvláště kamenná mísa ve tvaru srdce láká kolemjdoucí k zastavení.

Nejen děti zaujme nezvykle velké mraveniště, při troše štěstí uvidíte datla velkého nebo žlunu šedou. V některých letech hnízdí ve skalách i výr velký. Odpočinout a nasvačit se můžete v dřevěných odpočivadlech poblíž Formanské studánky či na vyhlídkovém místě na Přední skále. Zde naleznete v dřevěných schránkách také pamětní knihy, ve kterých můžete zanechat vzkaz nebo do nich nakreslit třeba obrázek.

Na závěr už zbývá dodat, že svůj název údajně dostal Čeřínek podle toho, že se zde často čeří vítr. Přejeme vám, aby vás na vašem výletě provázelo dobré počasí i nálada a Čeřínek se vám ukázal ve své největší kráse, protože se má opravdu čím chlubit.

Dsc-0299-web-ctverec
Img-20200503-094917-web-ctverec