Projekt Betlémy 2020

Projekt Betlémy 2020 má umožnit návštěvníkům pražských chrámů i v této „kovidové době“ snadnější prohlídku betlémů. Od 24. prosince budou po celé vánoční období betlémy vystaveny v zapojených pražských kostelích. 

Sv-jindrich-praha-betlem2

Pro snadnou orientaci budou moci zájemci využít informační brožuru, kterou při této příležitosti vydává pražské  arcibiskupství. Dočtou se v ní o historii jednotlivých betlémů. Opatřit si ji mohou nejen v zapojených pražských chrámech, ale i na recepci Arcibiskupství pražského, Pražské informační službě či v dalších turistických informačních centrech. Součástí brožurky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy v jednotlivých kostelech navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas nedělních bohoslužeb. Projekt Betlémy 2020 je součástí projektu Křesťanské Vánoce, který se koná po celé České republice.

Aktivita je propojena s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák – český skaut, z.s. (rozdávání světla přivezeného přímo z jeskyně v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus), které bude v kostelích u betlémů svítit. V předem dané časy bude k dispozici zájemcům k odnesení. Zatím není jasné, kdy a jak proběhne slavnostní přivítání Betlémského světla v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava, protože Pražský hrad je zatím do 12. 12. 2020 uzavřen. Aktuální informace se v nejbližších dnech budou objevovat na betlemskesvetlo.cz. 

V pražské brožurce Betlémy 2020 se prezentuje rekordních 52 betlémů. Poprvé se letos do projektu přidaly následující betlémy:

Praha 4 – Braník, kostel ČCE 

Praha 6 – Dejvice, kaple sv. Michala

Dvory-Veleliby, kostel sv. Václava

Nižbor, zámek, kostel Povýšení sv. Kříže

Pičín, kostel Narození Panny Marie

Všejany, kostel sv. Jana Křtitele

Žebrák, kostel sv. Vavřince

Všechny kostely z celé České republiky, jsou k dohledání na krestanskevanoce.cz.

Novinkou letošního ročníku je soutěž: Natočte příběh s domácím betlémem na Instagram

Pro děti předškolního a školního věku vyhlašujeme soutěž o nejlepší video s tématem „Co jsme zažili s domácím betlémem“; rodiče mohou dětem s tvorbou pomoci. Podmínky soutěže: Délka videa musí být maximálně 2 minuty a lze jej zasílat do 6. 1. 2021. Příspěvek můžete odevzdat přímo ve formě souboru s natočeným videem, případně zasláním odkazu na Instagram, obojí na e-mail betlemy.Praha@apha.cz. Odesláním videa souhlasíte, že může být použito v souvislosti s projektem Betlémy, resp. krestanskevanoce.cz. Nejlepší příspěvky oceníme 20. 1. 2021. 

Projekt je doplněn i vánoční hrou pro děti Sestav si svůj betlém. Tentokrát v provedení od akad. mal. Jindry Hubkové. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici do vyčerpání zásob jedna z 31 postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky. 

Doufáme, že epidemiologická situace na konci prosince dovolí návštěvy betlémů v uvedeném rozsahu. Samozřejmě ale budeme respektovat nařízení pro omezení šíření nákazy.

Bližší informace jsou k dispozici na krestanskevanoce.cz, betlemskesvetlo.cz nebo i u partnera projektu, Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Zdroj: Pastorační středisko AP