Projekt Betlémy 2022

Projekt Betlémy 2022 je jedenáctým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech.

Krestvanoce

Pro snadnou orientaci vydává Arcibiskupství pražské tiskový propagační materiál – plakát a brožurku
s historií jednotlivých zapojených betlémů, která je k dispozici v zapojených pražských kostelech, na recepci Arcibiskupství pražského, Pražské informační službě i v dalších turistických informačních centrech. Součástí brožurky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy v jednotlivých kostelech navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas nedělních bohoslužeb. Projekt Betlémy 2022 je součástí projektu Křesťanské Vánoce, který se koná po celé České republice.

Aktivita je propojena s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák – český skaut, z.s. (rozdávání světla vezeného přímo z jeskyně v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus), které bude v kostelech u betlémů svítit a v předem dané časy bude k dispozici zájemcům k odnesení. Aktuální informace se v nejbližších dnech budou objevovat na https://www.betlemskesvetlo.cz/.

V brožurce Betlémy 2022 se prezentuje rekordních 70 betlémů. Celkem zapojených je v Praze a Středočeském kraji 75 betlémů.

Poprvé se letos do projektu přidaly následující betlémy:

Votice, kostel sv. Václava

Votice, kostel sv. Františka z Assisi

Hvozdnice, Husův dům

Praha 10 – Vinohrady, Husův sbor

Praha 2 – Nové Město, kostel sv. Václava Na Zderaze

Zvole, kostel sv. Markéty

Tmaň, hřbitov, kostel sv. Jiří

Všechny kostely z celé České republiky, jsou k dohledání na webové stránce http://www.krestanskevanoce.cz/.   

Projekt je doplněn i vánoční hrou pro děti Sestav si svůj betlém. Tentokrát v provedení od akademické malířky Jindry Hubkové. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici do vyčerpání zásob jedna z 31 postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky.

Prosíme také o ověřování otevíracích časů kostelů na https://www.krestanskevanoce.cz/kostely/dieceze/praha/3.

Více informací na:

Pastorační středisko, Arcibiskupství pražské, Thákurova 3, 160 00 Praha 6

P. Mgr. Ing. Michal Němeček, ředitel Pastoračního střediska AP, tel: 724 949 935

Mgr. Kristina Poláčková, tel: 602 788 976, e-mail: polackova@undefined