Ocenění pro obnovitele Mariánského sloupu

Stříbrnou Medailí sv. Vojtěcha ocenil ve středu 18. srpna kardinál Dominik Duka PhDr. Karla Antonína Kavičku a Martina Leschingera za jejich práci na obnově Mariánského sloupu a dokumentaci celého díla. Díky oběma oceněným vychází nyní v Nakladatelství Flétna také výpravná kniha MARIÁNSKÝ SLOUP V PRAZE.

Kavicka-leschinger3

PhDr. Karel Kavička se narodil roku 1940 v Prostějově, je český archivář a publicista, který se věnuje křesťanskému umění a církevní architektuře. Vystudoval střední Pedagogickou školu v Olomouci a Pedagogický institut v Olomouci. Do roku 1970 učil, mezi léty 1970–1990 však z politických důvodů nemohl vyučovat a živil se jako dělník. Až v roce 2003 získal titul PhDr. Po sametové revoluci byl ředitelem Městského kulturního střediska v Prostějově. Od roku 1997 pracoval na Arcibiskupství olomouckém nejprve jako kancléř a v letech 2000-2012 jako vedoucí Arcidiecézního archivu.

Martin Leschinger se narodil ve Vysokém Mýtě v roce 1969, je píšící nakladatel a pěstoun šesti dětí. Vystudoval železniční průmyslovku v České Třebové, pracoval u Československých státních drah a později jako strojvůdce u Českých drah. V roce 1992 si s manželkou otevřeli kamenné Knihkupectví Flétna v Brandýse nad Orlicí, o rok později v Ústí nad Orlicí. Od počátku kombinovali prodej křesťanské literatury s prodejem ostatní knižní produkce. Knihy také vydává v rodinném Nakladatelství Flétna. V květnu 2012 se na knižních pultech objevila jeho novela Zázrak v Praze.

Nejrozsáhleji zpracovaná kniha o Mariánském sloupu

K prvnímu výročí obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze vychází v nakladatelství Flétna doposud nejrozsáhleji zpracované dílo k tématu, kniha „Mariánský sloup v Praze“.

Kniha podává ucelenou zprávu o příběhu, ve kterém se potkaly radosti, bolesti a stigmata českého národa. O naději, kterou jeho obnova nese. O kráse prvního barokního sousoší u nás. A o neuvěřitelném úsilí jeho obnovovatelů, jejichž snaha se dlouho jevila jako marná a zbytečná…

Staroměstské náměstí v Praze s návratem Immaculaty na sloupu dostalo opět prostor. Jako kdybychom předtím bez Mariánského sloupu hleděli na tu krásu Staroměstského rynku jen jedním okem a nevěděli, že to může být i jinak. A najednou se nám otevřely obě oči… Předmluvu ke knize napsal kardinál Dominik Duka.

Publikace je vytištěna na křídovém papíře a obsahuje stovky obrázků, reprodukcí a dokumentů. Zakoupit si ji lze například v e-shopu Karmelitánského knihkupectví.

Apha, Ado