Svatováclavská bazilika ve Staré Boleslavi se otevřela veřejnosti

V úterý 28. září 2021 na svátek sv. Václava byla ve Staré Boleslavi otevřena zrekonstruovaná bazilika sv. Václava. Na začátku slavnostní mše svaté požehnal baziliku kardinál Dominik Duka. Během bohoslužby byl vystaven svatováclavský meč a relikviářová busta, které byly po mši přeneseny do krypty bazliky.

Bolka

Ve Staré Boleslavi skončila rekonstrukce baziliky svatého Václava. Při Svatováclavské pouti ji včera slavnostně otevřel kardinál Dominik Duka, následně se do ní mohli podívat první věřící. Rekonstrukce vyšla na asi 120 milionů korun.

Opravou prošla kompletně celá bazilika včetně mobiliáře. „Udělalo se úplně všechno,“ okomentoval dokončenou rekonstrukci místní duchovní správce P. Libor Bulín. Opravy započaly na jaře roku 2019. Kromě kostela se opravovala také zeď kolem areálu, u které se zjistilo, že nemá základy. Musela se tak postavit nová.

Stejně rozsáhlou rekonstrukcí procházela od roku 2017 také nedaleká bazilika Nanebevzetí Panny Marie, zde náklady dosáhly zhruba 125 milionů. Tato bazilika byla slavnostně otevřena 1. ledna 2020, a to vteřinu po silvestrovské půlnoci. I baziliku Nanebevzetí Panny Marie otevíral kardinál Duka.

Tradiční Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi se letos obešla bez mše na náměstí, kterou běžně slouží kardinál Dominik Duka. Místo mše se otevřela bazilika. Národní pouť byla letos na Tetíně, deset dní před svátkem svatého Václava. Loňský program Národní svatováclavské pouti byl omezený kvůli koronaviru, mše se ale konala.

Zdroj: ČBK, ČTK