Vězni vyrobili kříž pro kardinála Duku

Kříž s ukřižovaným Kristem, vyrobený vězni z pražské pankrácké věznice, předal v úterý 14. prosince v arcibiskupském paláci kardinálu Dominiku Dukovi nový generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis. Ocenil i biskupa Zdenka Wasserbaura a apoštolského nuncia v ČR Mons. Charlese Balva.

Veznifoto
Generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis předává kardinálu Dominiku Dukovi dar vyrobený vězni z pankrácké věznice. Snímek: Martina Řehořová/Člověka a Víra

„Jsem přesvědčen, že dnes už nemáme v našich zařízeních vězně svědomí. Jinak bych nemohl tuto službu vykonávat,“ uvedl Simon Michailidis předtím než kardinálu Dominiku Dukovi, v roce 1981 nespravedlivě odsouzenému komunistickým režimem, předal dar od vězňů z pankrácké věznice.

Brigádní generál Simon Michailidis se ujal řízení vězeňské služby v říjnu letošního roku a na pražském arcibiskupství poděkoval církvi za službu, kterou v našich věznicích odvádějí vězeňští kaplani. „Vězeňští kaplani jsou příkladem pro naše lidi, aby se naučili rozlišovat mezi službou a posluhováním,“ prohlásil ředitel vězeňské služby.

Kardinála Dominika Duku a biskup Zdenka Wasserbauera ocenil za jejich podporu vězeňské duchovenské službě Plaketou vězeňské služby II. stupně Františka Josefa Řezáče: oceněním nazvaném po vězeňském kaplanovi z 19. století. Pamětní plaketu vězeňské služby pak předal apoštolskému nunciovi v ČR Mons. Charlesi Balvovi.

„Vaše práce je velice náročná, a to zejména psychicky, a proto bych vám za ni chtěl vyslovit uznání. To, co nás s vámi spojuje, je služba člověku,“ poděkoval pracovníkům vězeňské služby kardinál Dominik Duka.      

Vězeňská duchovenská služba

Vězeňská duchovní služba je tvořena sborem vězeňských kaplanů zastupujících deset různých církví. V České republice je zastoupena ve 30 věznicích a vazebních věznicích.

Činnost vězeňských kaplanů spočívá zejména v individuálních rozhovorech a ve vedení skupinových aktivit. Asi polovinu těchto aktivit tvoří bohoslužby. Kaplanům a dobrovolníkům se podaří navázat kontakt přibližně s 20-30 % obviněných a odsouzených.

Jiří Prinz