Stůl kolem katedrály

areál Pražského hradu

Svatovítskou katedrálu obepne dlouhý bíle prostřený stůl. Lidé na Pražském hradě v pondělí 12. června zasednou k sousedské hostině. Necelé tři roky po konání dlouhého stolu na Karlově mostě zve spolek Piána na ulici k další sousedské slavnosti.

Dlouhý prostřený stůl organizoval spolek Piána na ulici poprvé v roce 2020 na Karlově mostě. “Stůl je odvěkým symbolem spojení. U stolů lidé podepisovali smlouvy, žádali o ruku, u stolu se schází rodina a přátelé. Chceme, aby byl stůl kolem katedrály vnímán jako symbol pospolitosti. Všichni lidé spolu nemusí vždy souhlasit, to nám přesto nebrání zasednout ke společné tabuli,” říká zakladatel spolku Piána na ulici Ondřej Kobza.

Srdce kolem katedrály

Bíle prostřený stůl ze všech stran obepne katedrálu sv. Víta, čímž podle Kobzy do Pražského hradu symbolicky vepíše tvar srdce.  “Na Karlově mostě jsme skrze dlouhé ubrusové čáry spojili dva břehy Vltavy. Nyní sami lidé vytvoří usednutím ke stolu živé srdce kolem katedrály, ” popisuje Kobza.  “Asi to uvidí pouze ptáci, ale skutečnost, že se takový tvar vytvoří, vyjeví, může mít nějaký skrytý dosah,” říká Kobza.

Hrad otevřený lidem

Prostřený stůl kolem katedrály organizuje spolek Piána na ulici ve spolupráci se Správou pražského hradu a Kanceláří prezidenta republiky. “Pan prezident po nástupu do úřadu slíbil, že se Pražský hrad více otevře lidem. V dubnu došlo ke zrušení kontrol návštěvníků při vstupu do areálu, sousedskou hostinu tak vnímáme jako další symbolický krok k větší otevřenosti tohoto historicky nesmírně významného místa veřejnosti,” říká ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková. Sousedské slavnosti se podle Vohralíkové dle časových možností možná zúčastní i sám prezident Pavel. “Pan prezident se zastaví pouze v případě, že mu to dovolí pracovní povinnosti” dodává ředitelka prezidentské kanceláře.

Důraz na maximální respekt k místu

Podle Kobzy je taková událost z mnohých pohledů výjimečná, o to více je však potřeba dbát na maximální respekt k památkově chráněnému prostoru. “Prosíme všechny případné návštěvníky, aby sousedskou hostinu nevnímali jako příležitost k večírku. Velmi si vážíme, že se taková událost může uskutečnit a proto prosíme návštěvníky o maximálně zodpovědné, citlivé a šetrné chování,” klade na srdce Kobza.

Upéct bábovku a pohostit souseda

První lidé se k bíle prostřenému stolu kolem katedrály usadí v 17:30 hodin. Poslední návštěvníci musí nádvoří Pražského hradu opustit před 22. hodinou, kdy se celý areál uzavírá. “Nemáme připravený žádný program, hlavním programem jsou sami lidé, kteří přijdou,” říká Kobza. Na návštěvníky nečeká ani připravené občerstvení. “Chceme, aby lidé doma třeba upekli bábovku nebo udělali vajíčkovou pomazánku a pak u stolu nabídli sousedovi. Hostinou bude prostřený stůl ve smyslu pohoštění sebe i ostatních tím, co sám koupím či připravím doma,” vysvětluje Kobza.

Vstup zdarma a bez rezervace K účasti u prostřeného stolu nebude podle Kobzy potřeba registrace. “Pokud nebude v jednu chvíli místo, za půl hodiny už se třeba uvolní jinde. Věříme, že se lidé během večera dostatečně prostřídají,” uzavírá Kobza.

Plakát k akci najdete zde.