Arcidiecéze pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny

Naplno se v pražské arcidiecézi rozběhla pomoc uprchlíkům s válkou sužované Ukrajiny.

Pomahame ukrajine

Hlavním koordinátorem pomoci je Arcidiecézní charita Praha (ADCH), která pro všechny, kdo by se chtěli zapojit do pomoci běžencům a potřebovali k tomu získat potřebné informace, zřídila poradnu na e-mailové adrese: ukrajina22@praha.charita.cz.

S instrukcemi, jak postupovat při poskytování pomoci, se na kněze v pražské arcidiecézi obrátil generální vikář pražského arcibiskupství Mons. Jan Balík. Duchovní vybízí k tomu, aby zvážili, do jaké míry jsou ve svých farnostech válečným uprchlíkům schopni pomáhat. „Zda farnost nějakou sbírku věnuje na pomoc válečným uprchlíkům, to je rozhodnutí duchovního správce a jeho spolupracovníků. Je možné stále přispívat ADCH na sbírkový účet pro pomoc zde v ČR 749986/5500 VS 43 a také Charitě ČR pro pomoc na Ukrajině,“ píše kněžím Mons. Jan Balík. A dodává: „Pokud se týká ubytování lidí z Ukrajiny, je vhodné postupovat v koordinaci s charitou. V tuto chvíli je totiž třeba dbát na to, aby ubytovací prostory byly vyhovující pro bydlení, aby přijímaní prošli přijetím ze strany státu a měli již statut válečného uprchlíka. ADCH již mnoho let provozuje registrovanou odbornou poradnu pro uprchlíky, je tedy možné problematiku řešit na výše uvedené e-mailové adrese. Ředitelkou projektu Migrace je paní Mgr. Světlana Porsche, která je původem z Ukrajiny, což je velmi vhodné propojení odbornosti a ukrajinského jazyka.“ 

Pomůže Arcibiskupské gymnázium i Arcibiskupství

Podle generálního vikáře bude dále ADCH provozovat od 15.3. ve spolupráci s Městskou částí Praha 2 hostel v Sokolské ulici, kde je k dispozici 14 pokojů. „Také Arcibiskupství pražské předá charitě objekt, který bude použit pro ubytování. Arcibiskupské gymnázium zase nabídlo učebny pro odpolední vyučování dětí uprchlíků. V běhu je i humanitární sbírka vyhlášená Farní charitou Modřany ve spolupráci s Městskou částí Praha 12,“ uzavírá generální vikář Mons. Jan Balík.  

Jiří Prinz