Betlémy 2024

Projekt Křesťanské Vánoce – Betlémy 2024 navazuje na tradiční putování křesťanů po kostelích v období Vánoc, které probíhá již řadu desetiletí. Letošní třináctý ročník od 24. prosince propojuje po celé vánoční období chrámy, nabízející zpřístupnění jesliček široké veřejnosti mimo rámec bohoslužeb.

Betlém u sv. víta_autor michal havel, čav

Veškeré informace o betlémech, zapojených kostelích, časech zpřístupnění i nabídce doprovodných akcí jsou na webu www.KrestanskeVanoce.cz. Pro snadnou orientaci je k dispozici také brožura se seznamem zapojených kostelů v Praze a Středočeském kraji, základními časy zpřístupněných kostelů a stručnou historií betlémů. Je k nalezení v kostelích a také na informačních centrech Prague City Tourism a Středočeské centrály cestovního ruchu.

Do projektu se v Praze zapojilo na 50 chrámů a ve Středočeském kraji na 25 míst. Vedle katolických kostelů se přidal také 2 kostely Českobratrské církve evangelické a 4 z Církve československé husitské.

Projekt je součástí celorepublikové aktivity, do které se zapojilo zatím 186 míst. Jejich počet se s blížícími se Vánoci narůstá.

Vánoční hra „Sestav si svůj betlém“

V každém kostele zapojeném v pražské arcidiecézi do projektu bude jako malý dárek pro děti připravena jedna papírová figurka z betlému – celkem bude k dispozici třicet pět druhů figurek (do vyčerpání zásob). Betlém vytvořila Marion Lišková. Přehled figurek a kulisy k vytištění jsou, stejně jako další informace, k dispozici na www.krestanskevanoce.cz.

Veškeré informace o betlémech, zapojených kostelích, časech zpřístupnění i nabídce doprovodných akcí jsou na webu www.KrestanskeVanoce.cz. Pro snadnou orientaci je k dispozici také brožura se seznamem zapojených kostelů v Praze a Středočeském kraji, základními časy zpřístupněných kostelů a stručnou historií betlémů. Je k nalezení v kostelích a také na informačních centrech Prague City Tourism.

Poprvé přihlášené kostely

  • Praha 7 – Holešovice, Husův sbor, Farského 1386/3
  • Zlatníky-Hodkovice, Zlatníky, kostel sv. Petra a Pavla, náves sv. Petra a Pavla

Zajímavé kostely

  • Praha 1 – Staré Město, kostel sv. Františka z Assisi. Vyřezávaný dřevěný polychromovaný betlém zhotovil pro křižovníky v roce 1937 akademický sochař Václav Andres.
  • Hrusice, kostel sv. Václava. Zde můžete navštívit ručně vyřezávaný betlém z dílny řezbáře Františka Másla z roku 1949. Jedná se o jeden z jeho „velkých Betlému“, který čítá asi 50 postav.

Betlémské světlo

Aktivita je propojena s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák – český skaut, z.s. Lidé si mohou přijít na vybraná místa zapálit svíčku od světla dovezeného přímo z jeskyně v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus. Tato betlémská světla budou svítit v kostelech u betlémů a v předem dané časy budou k dispozici zájemcům. Aktuální informace najdete na https://www.betlemskesvetlo.cz nebo na výše uvedeném webu www.krestanskevanoce.cz.

Betlém

S Vánocemi v naší zemi je nerozlučně spojena možnost přijít do chladného vánočního kostela a zakusit atmosféru provoněnou chvojím, stromečky či kadidlem. K tomu patří také betlém. Betlém s velkým B je město v dnešní Palestině, jen několik kilometrů od Jeruzaléma. Zde se před třemi tisíci lety narodil židovský král David a o tisíc let později Ježíš, Boží Syn. Přesné datum jeho narození ovšem neznáme. Víme však, co Ježíš učil, protože o tom vyprávějí evangelia, dnes součást Bible. Ta svědčí nejen o Ježíšově narození, ale též o jeho mučednické smrti a vzkříšení. Nenarodil se jen moudrý učitel, ale Zachránce (říkáme Spasitel), který přemohl smrt a získal pro každého člověka možnost přistoupit k Bohu.

První Jesličky

Ve 13. století žil ve střední Itálii zvláštní světec. Jmenoval se František a pocházel z Assisi. Toužil dát Bohu všechno, úplně všechno, stát se na Bohu zcela závislým. Jeho jednání bylo tak strhující, že za ním brzy šla řada lidí a získal mnoho přátel. Jedním z nich byl šlechtic Jan z Greccia. A právě s ním František na Vánoce 1223 připravil živé jesličky. Slavili u nich bohoslužbu a atmosféra byla tak silná, že si lidé brali i slámu z jesliček domů na památku. Jeden z životopisců svatého Františka, Tomáš z Celana, zaznamenal událost takto: „Seno, které v jesličkách leželo, lidé schovávali, aby skrze ně Pán, který tak rozličnými způsoby prokazuje své milosrdenství, uzdravil jejich koně a jiná zvířata. A vskutku se stalo, že v té krajině se uzdravila zvířata, sužovaná rozličnými nemocemi, když dostala kousek onoho sena. Ba i ženy, které trpěly těžkými a dlouho trvajícími porodními bolestmi, šťastně porodily, když na ně bylo položeno trochu z onoho sena. Také četní poutníci obou pohlaví, kteří sem přišli, dosáhli tu touženého uzdravení z různých nemocí.“

Ať již vezmeme zprávu jako přesný záznam událostí, anebo spíše jako legendu podtrhující Františkovu výjimečnost, je jasné, proč se od té doby v kostelích začaly stavět betlémy.

Z kostela domů

V naší zemi se betlémy před více než dvěma sty lety přesunuly z kostelů do domácností a mnozí lidé je začali sami vyřezávat. Bylo to důsledkem nařízení císaře Josefa II., který betlémy v kostelích zakázal. Ať už si betlém koupíme či sami vyrobíme, připomíná atmosféru narození Ježíše, Božího Syna, který se narodil ve stáji, v chudobě, protože nikde nebylo pro těhotnou maminku místo. Boží pokora a láska, s níž se sklání k člověku, je neuvěřitelná. O ní vypráví každý betlém.

Kalendář a Vánoce

Dnes můžeme betlémy v kostelích vidět běžně; stavějí se na konci doby adventní, která trvá čtyři neděle před 25. prosincem a je přípravou na příchod Ježíše Krista – Mesiáše. Vystaveny jsou po celou dobu vánoční, která začíná v předvečer slavnosti Narození Páně (Štědrým večerem) a končí svátkem Křtu Páně (v roce 2025 je to 12. ledna). V některých kostelích zůstávají až do svátku Uvedení Páně do chrámu čili do Hromnic (2. února).

Koordinátor akce

Pastorační středisko, Arcibiskupství pražské, Thákurova 3, 160 00 Praha 6

Zuzana Kakušková, tel.: 731 643 043, e-mail: kakuskova@apha.cz

Jiří Prinz, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského, tel.: 724 882 842, e-mail: jiri.prinz@apha.cz