Budapešť: v centru kongresu bude eucharistická adorace

V neděli 5. září začíná v maďarské metropoli 52. Mezinárodní eucharistický kongres. Jak se na tuto mimořádnou událost, jíž se zúčastní i papež František, hostitelská země připravila?

Papa-1

„Nebudeme mluvit jen o Eucharistii, ale především ji budeme adorovat a přijímat.“ Právě na to poukazuje maďarský primas Péter Erdő pár dní před začátkem mezinárodního eucharistického kongresu. Připomíná a také zdůrazňuje, že v centru této důležité události pro život církve budou i současní mučedníci Eucharistie.

Kardinál Péter Erdő poukazuje na to, že důležitým prvkem přípravy byla pouť misijního kříže po maďarských farnostech, který obsahuje relikvie mnohých svatých a blahoslavených ctitelů Eucharistie. „Chtěli jsme připomenout, že v současnosti máme mučedníky Nejsvětější svátosti,“ zdůraznil kardinál Erdő a připomněl také „maďarského sv. Tarsicia“. Jde o kněze Jánose Brennera, který byl zavražděn, když nesl eucharistii nemocnému. Když ho našli mrtvého, tiskl si rukou na srdce Nejsvětější svátost, kterou měl u sebe. Vzpomínat se bude i na kněze, kteří tajně slavili Eucharistii ve věznicích a pracovních táborech.

„Toto je centrum křesťanského života. Záleží nám na tom, aby tuto pravdu objevilo co nejvíce věřících,“ říká maďarský primas a zdůrazňuje, že mladí lidé nejen v Evropě stále více objevují smysl a sílu adorace. Kardinál Erdő doufá, že mezinárodní eucharistický kongres bude také časem probouzení naděje ve světě, který s obtížemi vychází z dlouhé pandemie. Jak říká, její viditelným znakem bude více než tisíc dětí, které přijmou první svaté přijímání v den otevření kongresu.

Zdroj: TK KBS