Cena vděčnosti Omnia vincit amor 2023

Cenu vděčnosti Omnia vincit amor 2023 udělila v polovině května Aliance pro rodinu čtyřem manželským párům za jejich svědectví o hodnotě rodiny.

Bendova
Kamila Bendová (vpravo) předává ocenění paní Tesárkové

Manželé Brázdilovi, Pěluchovi, Tesárkovi a Voborní. To je čtveřice párů z různých míst České republiky, jimž 15. května v pražském františkánském klášteře Panny Marie Sněžné předala ocenění členka Rady vlády pro lidská práva a bývalá disidentka Kamila Bendová. Hudební dárek věnovala manželským párům sólistka Opery Národního divadla v Praze Marie Fajtová, jíž na klavír doprovázel ředitel pražské konzervatoře Petr Čech.

Podle předsedkyně pořádající Aliance pro rodinu Jany Jochové je hlavním smyslem Ceny vděčnosti ukázat, že i v dnešní době, kdy se tolik manželství rozpadá, lze vybudovat stabilní rodinu, která svým dětem, na místo traumat, jež jim způsobuje rozvod rodičů, dokáže poskytnout pevnou životní oporu. “Je jen málo silnějších věcí, než když děti řeknou, že manželství jejich rodičů je pro ně životní inspirací a posilou i ve vlastních vztazích a rodinách. A my takové děti a rodiče s bohatými životními osudy známe. Rozhodli jsme se proto, na základě nominací těchto dnes již dospělých dětí, manželské páry ocenit a společně oslavit. Protože každé dobré manželství není pokladem jen pro tu kterou konkrétní rodinu, ale i pro celou společnost,” říká Jana Jochová.

A jaký mají oceněné páry návod na šťastné manželství? Podle paní Tesárkové se manželé nikdy nemají bát problémů, které život přináší, mají se k nim postavit čelem a řešit je. Její manžel dodává, že člověk nemůže být v manželství šťastný, pokud není spokojený sám. Osobní štěstí pak nalézá v upřímném vztahu k Bohu. Pan Pělucha doplňuje: „Neplatí otřepané heslo “zatloukat, zatloukat, zatloukat”, ale “odpouštět, odpouštět, odpouštět”.

(pri)