Díky Charitě mám práci snů

Své 15. středisko otevřela nedávno v městyse Všetaty Charita Neratovice. Nové rozšíření charitativních služeb se uskutečnilo pod vedením Lenky Urbanové, jež stojí v čele jedné z největších oblastních charit v pražské arcidiecézi od konce minulého roku. Jaká byla její cesta do instituce, která pečuje o 1, 5 tisíce seniorů a nemocných a zaměstnává přes 90 zaměstnanců?

Urbanova

Její první setkání s Charitou bylo při Tříkrálové sbírce v rodné Tuhani. Tehdy ještě ale vůbec netušila, že právě v této organizaci najde smysl života. Vystudované ekonomce dělala společnost především čísla, ona ale toužila po kontaktu s lidmi. To se jí částečně splnilo, když před sedmi lety nastoupila do ekonomického oddělení Charity Neratovice a začala poznávat chod této organizace. Když bylo později vypsáno výběrové řízení na ředitelku, neváhala ani minutu. Přesto, že nepochází z věřící rodiny, přesvědčila pana faráře, že žije v souladu s křesťanskými hodnotami a on dal spolu s vedením pražského arcibiskupství její vizi zelenou. Funkce se ujala v listopadu 2022. 

Služby Charity Neratovice jsou zaměřené zejména na seniory. Neratovická Charita provozuje terénní služby pro seniory a nemocné (domácí zdravotní péči a pečovatelskou službu), dále  aktivizační programy, dva denní stacionáře a dům s pečovatelskou službou.

„Máme tu případy, kdy rodina umístila příbuzného do našeho Domu s pečovatelskou službou sv. Jakuba a od té doby o něj ztratila zájem. Jiná klientka má zase vnuka, který by chtěl z příspěvku na péči splácet hypotéku. Další klient by si rád řekl o pomoc, ale čeká na svolení od své snachy,“ vyjmenovává Urbanová časté útrapy seniorů. 

Propojování generací 

Charita Neratovice poskytuje komplexní zdravotnické a sociální služby přímo v rodinném prostředí klientů. Zdravotní sestry a pečovatelky dojíždí do domácností seniorů. Těm, kteří doma již nemohou zůstat, zajišťuje důstojné prostředí Dům s pečovatelskou službou sv. Jakuba v Libiši. Seniory chodí často rozptýlit děti z místní mateřské a základní školy. Letos zažili novinku: „Na Den dětí se role otočily a naši senioři udělali program pro děti. Připravili soutěže, namalovali diplomy. Všichni si to moc užili. Líbí se mi tohle propojování generací,“ usmívá se Urbanová. 

Plány Charity Neratovice

Z peněz vybraných při lednové Tříkrálové sbírce bude mj. financovat bezbariérový chodník u Domu s pečovatelskou službou sv. Jakuba v Libiši. Část výtěžku půjde také chlapci z Běloruska, kterého neratovická Charita podporuje v programu Adopce na dálku®

Do budoucna by Charita také ráda otevřela sociální šatník. Momentálně hledá prostory.

Novinkou je pomoc rodinám s dětmi, samoživitelkám či lidem bez domova. Již dvakrát se Charita Neratovice zapojila do Potravinové sbírky a díky spolupráci s místními obcemi ví, kam pomoc poslat. 

Stmelování kolektivu 

Aby pracovníci Charity mohli mezi klienty šířit dobrou energii, musí ji i oni někde čerpat. A tak si od náročné práce občas odpočinou při společné snídani nebo opékání buřtů na zahradě. „V září plánuji pozvat zaměstnance a jejich rodinné příslušníky na zahradní slavnost. Když se setkání osvědčí, podnikneme i společný víkend,“ prozrazuje Urbanová, jak utužuje kolektiv. Ona sama nabíjí baterky v práci: „Mám práci snů. Vidím v ní smysl a navíc mě baví kontakt s lidmi,“ říká. Ve volném čase ráda cestuje s rodinou, vlastnoručně vyrábí dekorace, setkává se s přáteli a venčí svého malého pejska.  

Nové vedení navazuje na práci bývalé ředitelky Miloslavy Machovcové, která Charitu v Neratovicích pomáhala založit. „Má za sebou obrovský kus práce a patří jí velký dík,“ říká Urbanová. 

Jarmila Lomozová