Hubertská mše svatá ve Spáleném Poříčí

Je dlouholetou tradicí mezi lesníky slavit svátek sv. Huberta, patrona myslivců. Nejinak je tomu i na Lesní správě AP. A tak 20. října ztichly pily, těžební a vyvážecí stroje i hlasy dělníků a naopak ožilo prostranství před kostelem sv. Mikuláše ve Spáleném Poříčí. 

Om302923-08

A protože se z nebe  snášel životodárný déšť (Bohu díky za něj) se převážně zelené uniformy přesunuly dovnitř kostela, kde už, také tradičně, připravovalo dechové  trio Dr. Vacka k doprovodu mše svaté. Slavnostní fanfáry pak přivítaly hlavního celebranta, pana arcibiskupa Mons. Jana Graubnera k oběti mši svaté. V promluvě pan arcibiskup vyzdvihl nelehkou práci v lese a poukázal na sepětí lidí s přírodou a Bohem. V přímluvách jsme pak všichni vzpomněli na nedávno náhle zesnulého kolegu, pana Jaroslava Hese, hajného v Rožmitále.

Om302821-08
Foto: Václav Přibáň
Om302789-08-2
Foto: Václav Přibáň

Po krátkém vystoupení, kde trio trubačů pod stromy zahrálo několik skladeb za ševelení deště, se vydal pan arcibiskup, pod vedením místního pana polesného Ing. Ondřeje Klímy, na projížďku polesím.

Om302930-08-1
Foto: Václav Přibáň
Om302922-08
Foto: Václav Přibáň

Ostatní zamířili  do Bezděkova pod Třemšínem, kde všechny  čekal výborný guláš z kuchyně pana Jana Kušníra, který se rozpomněl na své původní kuchařské řemeslo. Nyní pracuje jako traktorista na polesí Rožmitál. Ženy z lesní výroby pak zase napekly dobroty a točily se v kuchyni.

Poklidnou, přátelskou atmosféru začaly brzy rušit výstřely. To se pracovníci lesní správy začali měřit ve střelbě na sádrové holuby. Po lítém boji si vítězství odnesl hajný z polesí Týn nad Vltavou pan Milan Veverka. Ve vedlejší soutěži – střelby ze vzduchovky – si odnesla vítězství paní ing. Radka Štýbrová, ředitelka správy majetku na AP.

Img-1708-1
Vyhlášení vítězů. Foto: Miloš Prchlík
Img-1684-1
Vítěz kategorie střelby na sádrové holuby – hajný Milan Veverka z polesí Týn nad Vltavou. Vpravo nahoře je vidět letící cíl. Foto: Miloš Prchlík
Img-1710
Potlesk pro vítěze a organizátory. Foto: Miloš Prchlík

Také nesmíme zapomenout na již tradiční vítězství ve své kategorii ve střelbě na sádrové holuby Mons. Jana Balíka.

Po skvělé večeři, za zvuků harmoniky hajného ing. Ondřeje Fudalyho z polesí Nejdek, se zaměstnanci pomalu rozjížděli do svých domovských lesů.

Děkujeme za příjemně strávený den, mnoho krásných zážitků i modliteb, které nás dále ponesou v naší práci.

Img-1743-1-1
Pracovníci Lesní správy AP. Foto: Miloš Prchlík

Erika Kroupová, Lesní správa AP