Kardinál Duka se setkal s romskými fotbalisty

Zástupce sportovního klubu Mongaguá, který založil bývalý romský fotbalista Lukáš Pulko pro děti z problémových lokalit nejprve v Ústí nad Labem a potom i v dalších tuzemských městech, přivítal v úterý 11. ledna v arcibiskupském paláci kardinál Dominik Duka.

Romove
Lukáš Pulko (vlevo, po pravé ruce kardinála Dominika Duky) a Jaroslav Horváth při návštěvě pražského arcibiskupství. Foto: Vojtěch Mátl

„Pro mě osobně to bylo strašně motivující setkání. Pan kardinál mě překvapil svými znalostmi z historie fotbalu a ukázal mi přitom úplně nový pohled na to, jakou roli v politice, zvláště diplomatických vztazích, kopaná hrála a dosud hraje,“ říká Lukáš Pulko. Byl to právě on, kdo v roce 2015 stál u zrodu fotbalovo-futsalového klubu věnujícího se dětem z problémových lokalit. Dnes v týmu Mongaguá, jak se oddíl nazývá, působí přes čtyři desítky dětí ve věku šest až osmnáct let. Převážná většina jich je z Ústí nad Labem, kde Lukáš Pulko hrával 1. fotbalovou ligu, ale činnost klubu už dávno překročila hranice ústeckého kraje. „Nyní Mongaguá disponuje pobočnými týmy v Ostravě, Pardubicích, Plzni, České Lípě a ve Frýdlantu. Nejaktivnější je zakládající tým v Ústí nad Labem, ale velkou aktivitu vyvíjí také ostravská buňka pod vedením trenéra Jaroslava Horvátha,“ dodává Lukáš Pulko, podle nějž je dlouhodobým cílem oddílu rozšířit své pobočky do dalších českých a moravských měst. „Naše týmy se pravidelně účastní fotbalových a futsalových turnajů, kde už získaly několik cenných úspěchů. Ti nejlepší a zároveň nejsvědomitější hráči týmů Mongaguá následně přecházejí do dalších fotbalových a futsalových oddílů, kde mohou své sportovní snažení posunout na vyšší úroveň,“ vysvětluje Lukáš Pulko. Jako příklad úspěšné práce s mládeží pak uvádí futsalového reprezentanta Daniela Hajaše. „Nejzářnějším příkladem je Daniel Hajaš, který se z týmu Mongaguá dostal až do futsalové reprezentace do 19 let a je v kádru “A” týmu prvoligového Rapidu Ústí nad Labem. Mezi hráči Mongagáuy je však spousta dalších talentovaných hráčů, kteří mohou brzy následovat jeho cestu.“

Na počátku byly darované dresy

A jak se vůbec myšlenka na založení sportovního oddílu pomáhajícímu dětem z problémových lokalit zrodila? „Byl jsem v kontaktu s Rodrigem Tavernou, brazilským futsalistou, který již dlouhé roky žije díky své futsalové kariéře v České republice. A byl to právě Rodrigo Taverna, který přivezl z dovolené v rodné Brazílii dresy místního klubu Mongaguá de Praia a daroval mi je. Upřímně jsem z počátku nevěděl, co s tím. Bydlím ale na sídlišti a před barákem mám hřiště, kde si hrály děti. Vyšel jsem ven a dresy jim rozdal. A tak se zrodila Mongaguá Ústí nad Labem,“ uzavírá Lukáš Pulko.

Jiří Prinz