Lidická Madona putuje do ukrajinské Buči

Bohoslužbu při příležitosti 80. výročí vypálení Lidic sloužil v neděli 12. června na základech tamního kostela sv. Martina kardinál Dominik Duka. Ukrajinskému velvyslanci v ČR Jevheniji Perebyjnisovi předal pro hlavní chrám zmasakrovaného města Buča obraz Panny Marie Lidické od Zdirada Čecha.

Lidice0
Kardinál Dominik Duka předává ukrajinskému velvyslanci v ČR Jevheniji Perebyjnisovi obraz Panny Marie Lidické. Snímek: Jana Podhorská

„Když nacisté zatýkali P. Josefa Štemberku, tak rozšlapali ciborium i s posvěcenými hostiemi. Na obraze Zdirada Čecha má Panna Maria prázdnou náruč. Ukazuje tím: ztratila jsem syna na Kalvárii; byl pošlapán a rozdrcen v lidických hostiích. Současně se zde Panna Maria solidarizuje s lidickými matkami, které přijdou o své děti. Ten dar, který jsme dali městu Buča, solidarizuje lidické matky s matkami ukrajinskými,“ říká kardinál Dominik Duka. A dodává, že ačkoli se Lidice staly symbolem nacistického běsnění po atentátu na Heydricha, neznamená to, že by snad oběť obyvatel Ležáků či dalších míst, kde nacisté provedli svou mstu na českém národě, byla méně významná. „Bez atentátu na Heydricha a obětí Lidic by se možná naše svoboda nevrátila. Lidické oběti jsou oběťmi statečnosti všedního dne, protože v Lidicích nebyl ozbrojený odpor. Šlo o akt, který ve světě vyvolal velkou odezvu, například množství žen a vesnic nese na památku jméno Lidice,“ připomíná kardinál.

Podle něj moderní války popřely Boha a zbaběle hledají první a nevinné cíle, kterými jsou ženy a děti. „Nenechme svá srdce nikdy ovládnout neřestmi, jako je nenávist a zloba,“ vyzývá kardinál Dominik Duka, podle něhož budou pro Ukrajinu zhotoveny ještě dva obrazy Panny Marie Lidické: pro řeckokatolickou a římskokatolickou katedrálu v Kyjevě.

(apha)