Lovecký zámeček v Roželově čeká na nového správce

Býval letním sídlem pražských arcibiskupů. Později se stal vyhledávanou lokalitou pro pořádání dětských prázdninových táborů. Dnes je lovecký zámeček ve středočeském Roželově opuštěný. Pražské arcibiskupství hledá pro unikátní letohrádek v brdských lesích nového správce.

Rozelov
Lovecký zámeček v Roželově

Stranou civilizačního ruchu, ukrytý v lesní samotě vzdálené jen pár kilometrů od Rožmitálu pod Třemšínem, stojí 160 let stará historické budova bývalé myslivny. Na počátku 20. století byla přestavěna na letohrádek, který si velmi oblíbil tehdejší pražský arcibiskup Lev Skrbenský. Ve 30. letech si vychutnával zdejší klid i kardinál Karel Kašpar a po válce tu pobýval rovněž jeho nástupce na svatovojtěšském stolci Josef Beran; ten už ale nikoli dobrovolně. Po roce 1948 začali totiž komunisté využívat roželovský zámeček jako internační zařízení pro politické odpůrce. Kromě arcibiskupa Berana zde byl internován třeba předseda exilové londýnské vlády Mons. Jan Šrámek či bývalý ministr pošt František Hála, který zde dokonce skonal. 

Nové poslání dostalo roželovské panství se svým rozlehlým anglickým parkem – dodnes ho tu připomínají vzrostlé borovice, duby, jedličky i malé jezírko – v osmdesátých letech. Tehdy začalo být využíváno jako dětský letní tábor a rozrostlo se o další nové objekty – mj. sprchy, toalety či koupaliště.

Ideální místo pro pořádání dětských táborů

I to už je ale historie. Posledních několik let objekt nikdo neobývá a ten tak nezadržitelně chátrá. „Chybí mu smysluplné využití. Třeba právě takové, jaké představovaly letní dětské tábory. Kdyby je chtěl někdo začít provozovat, měl by tu k tomu ideální podmínky,“ říká generální vikář pražského arcibiskupství Mons. Jan Balík. Podle jeho slov by rekonstrukci zámečku a případné provozování letních táborů, pobytů rodin a mladých lidí bylo možné financovat prostřednictvím grantů a darů příznivců. „Přilehlé lesy jsou navíc ve vlastnictví arcibiskupství, takže nový správce by se tu měl o koho opřít, s kým spolupracovat,“ dodává. Zázemí pro případného zájemce je přitom podle generálního vikáře připravené dobře: „V roce 2015 proběhla rekonstrukce správcovského domku, a to včetně koupelny. Takže v tuto chvíli stačí domek 2+1 jen zprovoznit do obyvatelného stavu a nastěhovat se,“ uzavírá Mons. Jan Balík.

Případní zájemci se mohou hlásit na email: petr.vyskocil@apha.cz

Jiří Prinz