Noc kostelů letos ekologicky

Ekologie bude hlavním tématem letošní Noci kostelů, jejíž 13. ročník se uskuteční v pátek 28. května. V pražské arcidiecézi bude ekologii věnován mimo jiné i Kulatý stůl o encyklice Laudato si´.

Nocplakat

Diskuse o známé papežské encyklice se v přímém přenosu TV NOE zúčastní 28. 5. od 20.00 i vedoucí Polesí Rožmitál Josef Hrdina, farářka Církve československé husitské Sandra Silná či přírodovědec a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko. Ten ve speciálních novinách vydaných při příležitosti Noci kostelů mimo jiné uvedl: „Chceme-li, aby se životní prostředí opravdu začalo měnit zásadněji k lepšímu, stačí jenom doopravdy chtít. Znamená to například i ochotu něco strpět, něco si odpustit, neustále zvažovat, co dělám, i z tohoto hlediska.“

Kromě textu Ladislava Mika nabízí právě vycházející speciál Noci kostelů i velký rozhovor s knězem a biologem P. Markem Váchou či rozhovor s ředitelem sekce Lesní správy pražského arcibiskupství Milanem Mochánem. Ten mimo jiné upozorňuje na to, že chrámem, v němž se člověk setkává s Bohem, nemusí být jen kamenná, historicky cenná budova, nýbrž i obyčejný les. „Je-li pravda, že Boha nalézáme v tichu a klidu, při setkání s krásou či harmonií, pak les nabízí přirozené prostředí pro setkání s Ním. Les je krásný chrám, který je plný života, a kdo se dokáže dívat, nalezne v něm krásu na každém kroku. Kdo tedy chce hledat Boha, má k tomu v lese optimální podmínky,“ říká Milan Mochán.

(pri)