Nová nadace si bere pod křídla výstavbu neratovického kostela

V Neratovicích byla ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským založena Nadace neratovického komunitního centra. Nadace se bude zabývat výstavbou kostela a fary v Neratovické farnosti. Neratovice jsou známé jako „město bez kostela“, brzy by ale mohlo být všechno jinak. Podpořením nadace nevznikne jen kostel pro setkávání věřících, ale i multifunkční centrum.

Obrazekkostel
Návrh kostela symbolizujícího Noemovu archu z dílny architekta Zdeňka Fánka.

Vznik Nadace neratovického komunitního centra je určitým návratem k tradici a je inspirovaný podobnými projekty z minulosti. Kostely nejen v Pražské arcidiecézi historicky stavěly právě nadace, které k tomuto účelu zřizovali věřící. V dozorčí i správní radě nadace jsou zastoupení neratovičtí farníci a za její činnost a také za celý projekt výstavby kostela přebírají velkou část odpovědnosti.

Město bez kostela

Pro občany Neratovic je chybějící kostel bolavým místem a farnost dlouhodobě usiluje o jeho vybudování. Město se proslavilo díky chemickému průmyslu a svou panelákovou zástavbou vzdává hold normalizační době. Jako „město bez kostela“ nechali komunisté Neratovice vybudovat zcela záměrně. Absence kostela je tak smutnou připomínkou komunistického režimu. A to se může změnit.

Život kolem kostela

Cílem neratovických farníků, jak je zřejmé z názvu nově vzniklé nadace, není jen vybudovat kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici, ale vybudování celého multifunkčního centra, ve kterém se kromě bohoslužeb budou konat také kulturní a společenské akce. Plánují se zde koncerty, výstavy i svatby. Okolní hřiště a zážitková stezka budou sloužit jako místo k rekreaci. Právě společensko-kulturní centrum ve městě zoufale chybí. Kostel s farou bude stát v nyní zanedbané části města a pomůže tak mimo jiné k jeho kultivaci.

Podporou nadace podpoříte výstavbu i opravy

Účelem nadace není jen výstavba kostela a fary, ale také údržba, obnova, opravy a provoz centra. Nadace bude podporovat také činnosti farnosti, mezi které bude vše výše zmíněné patřit. Neratovičtí farníci na projektu pracují několik let, aktivně jej podporuje také například europoslanec Tomáš Zdechovský nebo režisér Jiří Strach. K dnešnímu dni se na výstavbu kostela a fary vybralo neuvěřitelných 1 213 610 Kč.

Přispět na činnost nadace může každý. Díky dobrovolným příspěvkům a zájmu veřejnosti by mohl v budoucnu Neratovice zdobit architektonický skvost symbolizující Noemovu archu z dílny Zdeňka Fránka. Právě archa je symbolem záchrany a nově vybudovaný kostel může být pro město něčím obdobným.

(apha)