Nové byty v Kolíně

Tři bytové domy v Kolíně přibyly do portfolia značky nájemního bydlení XPlace, za kterou stojí kapitál Arcibiskupství pražského. Současným i budoucím nájemníkům přijel ve středu 19. června požehnat arcibiskup pražský Jan Graubner. XPlace v současné době vlastní téměř 300 bytů v Praze a Středočeském kraji, přičemž do konce roku 2025 bude nabízet přibližně 550 bytů. Na většinu z nich jsou již podepsané smlouvy, 83 bytů by pak mělo vzniknout vlastním developmentem na Praze 4.

Kolin
Arcibiskup Jan Graubner žehná novým bytům v Kolíně

V Zásmucké ulici v Kolíně je možné si pronajmout byty různých velikostí, od útulných 2kk až po prostorné 4kk, dle aktuálních potřeb zájemců. Celkově XPlace v této lokalitě nabízí 26 bytů. Polovina bytů v prvním dokončeném domě má již své nájemce, což dokládá vysokou poptávku po kvalitním nájemním bydlení v této lokalitě. Zbývající dva bytové domy budou dokončeny na podzim 2024. XPlace v rámci domů nabídne k pronájmu také 3 nebytové prostory, které jsou vhodné pro lokální služby.

Kolín je ideální lokalitou pro moderní a pohodlné bydlení, nabízející klidnější prostředí s kvalitní občanskou vybaveností. Díky skvělému železničnímu i dálničnímu spojení navíc nabízí pohodlné a rychlé dojíždění do Prahy a jejího okolí. Kolín je také významným průmyslovým centrem s mnoha pracovními příležitostmi, zejména v oblasti automotive v průmyslové zóně Ovčáry. V těsné blízkosti domů se nachází kolínská nemocnice a nedaleko je možné využít pro rekreaci a sport splavnou část Labe nebo sportovní letiště.

„Je skvělé, že se nám podařilo rozšířit naši nabídku nájemního bydlení do Kolína. Nové bytové domy v Zásmucké ulici představují významný krok v naší misi poskytovat kvalitní bydlení pro rodiny a jednotlivce. Věříme, že nové byty přinesou obyvatelům pohodlný a moderní životní prostor. Těšíme se na budoucí růst a pokračující spolupráci s místní komunitou,“ řekl Richard Záruba, provozní ředitel XPlace.

XPlace, klíčový hráč na českém trhu s nájemním bydlením

V roce 2023 tvořily výnosy z nájemního bydlení pod značkou XPlace více než 21 milionů korun. Stejné množství bytů v roce 2024 při 95% obsazenosti vydělají přibližně 32 milionů korun. Nabídku bytů doplňuje nabídka komerčních ploch a na bytech nezávislá nabídka garáží a parkovacích stání.

„V tuto chvíli odhadujeme, že 550 bytů by mohlo vydělat zhruba 160 milionů korun hrubého, což odpovídá výnosnosti celého portfolia kolem 4 %. Do roku 2025 plánujeme v nájemním bydlení proinvestovat celkem zhruba 4 miliardy korun. Pilíř nájemního byznysu bude po roce 2030 představovat vedle lesního hospodářství jedno ze dvou klíčových výnosových aktiv arcidiecéze. Naší ambicí je v následujícím desetiletí postupně nabídnout až tisíc bytových jednotek se skutečně pestrou nabídkou, ať už se jedná o velikost bytu, jeho lokalitu nebo další přidružené služby v okolí,“ zdůraznila Linda Dolečková, ekonomka Arcibiskupství pražského s tím, ževeškeré čisté výnosy jdou beze zbytku na financování hlavní činnosti církve. Každý rok na její chod, ze kterého těží celá široká veřejnost, musíme vydělat více než 250 milionů čistého. Transformace a ustálení církevního podnikání tedy ještě zdaleka nekončí”.

Značka XPlace vznikla v roce 2021 jakožto zastřešující platforma pro nabídku nájemního bydlení v pražské arcidiecézi. Na realitní trh Arcibiskupství pražské s projektem vstoupilo ve druhé polovině roku 2022 za účelem rozšíření a diverzifikace hospodářských aktivit arcibiskupství. Arcibiskupství pražské intenzivně pracuje na rozšiřování portfolia, aby do roku 2030 zajistilo dostatečný výnos z nájmů pro finanční pokrytí hlavní činnosti církve – duchovenskou činnost, školství a charitu.

Veškeré bytové jednotky XPlace jsou nové či kompletně zrekonstruované, ve všech jsou kuchyně a vestavěné skříně a některé z nich dokonce disponují vlastním nábytkem. Značka XPlace navíc nabízí také garáže a garážová stání nebo retailové prostory pro maloobchodní aktivity. Každá věková kategorie by měla mít možnost najít si v portfoliu XPlace své pravé místo. Kvalitní služby, férový vztah mezi nájemcem a pronajímatelem a vize celoživotního partnerského vztahu se zákazníkem, který se bude rád vracet podle jeho momentálních životních potřeb, jsou hlavní cíle, ke kterým chce XPlace směřovat.

XPlace  

Společnost XPlace vznikla v roce 2021 jako zastřešující instituce pro development, správu a nabídku nájemního bydlení, které touto cestou chce poskytovat Arcibiskupství pražské. Nájemní bydlení bude tvořit jednu z klíčových výnosových aktivit církve po roce 2030, kdy dojde k ukončení státního příspěvku na provoz církve. Cílem Arcibiskupství pražského je do roku 2030 pronajímat až tisícovku bytů, čímž chce získávat část financí na zajištění duchovní služby, pastorace a školských a charitativních aktivit. 

V současné době XPlace nabízí nájemní bydlení v Praze v lokalitách Dejvice, Smíchov, Střížkov, Zličín, od roku 2025 také ve Stodůlkách a Jinonicích. Mimo Prahu najdete byty XPlace v Milovicích a Kolíně. Součástí portfolia jsou i garáže a garážová stání. Dále XPlace nabízí i retailové prostory pro maloobchod. Jméno XPlace odkazuje na řecké iniciály Kristovy chí, ró.

Více informací a virtuální prohlídky bytů jsou na webových stránkách www.xplace.cz

(red)