Nové prostory pro příbramský stacionář. Senioři si oblíbili i sousedící charitní kavárnu

Koncem května požehnal Mons. Karel Herbst nové prostory Denního stacionáře pro seniory, který provozuje Charita Příbram. Ve stejném objektu našla nově zázemí i charitní kavárna Na Pomezí.

Pribram-stacionar-zehnani-herbst-1

„Původní prostory Denního stacionáře, který funguje od roku 2011, nám začaly být malé,“ vysvětluje důvody ke změně Jiří Kala, ředitel Charity Příbram. „Umístění v samotném centru, u rušné křižovatky, jsme vyměnili za klidnější zázemí, kde můžeme využívat i venkovní prostory dvora a pavlače.“

Denní stacionář, který ročně navštěvuje 40-50 seniorů, našel novou adresu v centru Příbrami v Zahradnické ulici vzdálené od původních prostor jen deset minut pěší chůze. Interiéry prošly celkovou rekonstrukcí. Stavební úpravy proběhly na míru potřebám klientů a zohlednily principy bezbariérovosti. Díky tomu se i senioři s pohybovými omezeními mohou plně zapojit do aktivit a užívat si komfortní prostředí.

Kavárna Na Pomezí

Spolu se Stacionářem se do Zahradnické ulice nově přestěhovala i kavárna, kterou Charita Příbram provozuje od roku 2020. Kavárna je otevřena veřejnosti a zároveň se stala oblíbeným místem setkávání seniorů ze stacionáře. Každý týden tu probíhá muzikoterapie, která seniorům přináší radost a uvolnění. Cestu do kavárny často najdou i pracovníci Charity, konají se tu porady, školení a další charitní akce. „Spojení stacionáře a kavárny pod jednou střechou se ukázalo jako skvělý krok,“ pochvaluje si Jiří Kala, ředitel Charity Příbram.

Nový název kavárny „Na Pomezí“ symbolizuje propojení stacionáře s kavárnou a jejich vzájemnou synergii. Vzniká tak unikátní prostor, který slouží nejen jako zázemí pro seniory, ale i jako místo setkávání a sdílení pro celou komunitu.

„Kavárna Na Pomezí nabízí dobrou kávu, výborné zákusky a další občerstvení,“ zve k návštěvě kavárny Jiří Kala. Duší celého podniku je sympatická, mladá cukrářka Aneta, která dělá cukrařinu srdcem. Sladkému řemeslu dala přednost před vysokoškolskou dráhou, ke které směřovala po maturitě na gymnáziu.

S Božím požehnáním

Nové prostory stacionáře a kavárny požehnal v pátek 24. května emeritní biskup pražský Karel Herbst. Slavnostního setkání se zúčastnili pracovníci Charity, klienti stacionáře i podporovatelé charitního díla. „Přítomnost pana biskupa Herbsta vnímáme jako ocenění práce našich pracovníků a dobrovolníků, kteří pracují s nasazením a kteří pomáhali s přesunem stacionáře a kavárny do nových prostor,“ říká Jiří Kala. „Pan biskup vyprosil Boží požehnání do dalších let naší služby, a to je pro nás velkým povzbuzením. Práce v Denním stacionáři je náročná, a tak jsme rádi, že jsme mohli jeho chod svěřit pod Boží ochranu.“

Jarmila Lomozová