Penta Real Estate postaví prémiové nájemní bydlení v Praze pro XPlace

Platforma XPlace, kterou vlastní Arcibiskupství pražské, a společnost Penta Real Estate uzavřely partnerství v oblasti nájemního bydlení. Nájemní portfolio XPlace se díky němu rozšíří o dva na klíč postavené bytové domy v sousedství přírodního parku Vidoule a nové městské čtvrti Waltrovka. Pro Penta Real Estate se jedná o první kooperaci zaměřenou na dlouhodobé nájemní bydlení. Partnerství bude symbolicky stvrzeno společným poklepáním na základy nové výstavby, které proběhne v únoru 2024.

Waltrovka-pod-vidouli-01
Waltrovka pod Vidoulí

Zahraniční zkušenosti ukazují, že projekty zaměřené na dlouhodobé nájemní bydlení jsou úspěšnější, pokud se na nich od počátku podílí developer v tandemu s profesionálním správcem nemovitostí. Tento trend reaguje na rostoucí poptávku a může zvýšit dostupnost kvalitního bydlení pro ty, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení. Takto koncipovaná partnerství jsou zatím v Česku ojedinělá.

„Je pro nás čest s Arcibiskupstvím pražským spolupracovat a velmi oceňuji profesionalitu našich partnerů při přípravě tohoto záměru. Věřím, že jsme právě zahájili dlouhodobé partnerství, a pustíme se společně i do dalších rezidenčních nebo sociálně laděných projektů. V oblíbené lokalitě Waltrovka jsme již prodali téměř 800 bytů. Jsem si jistý, že i novým nájemníkům se tu bude dobře žít,“ říká David Musil, zástupce generálního ředitele Penta Real Estate.

„Partnerství s Penta Real Estate pro nás představuje výbornou příležitost k rozšíření našeho portfolia nájemního bydlení a poskytování  široké škály bydlení, které reflektuje moderní potřeby a představy nájemníků. Je skvělé, že společně můžeme přispět k budoucnosti nájemního bydlení v Praze. Penta Real Estate přináší do této spolupráce bohaté zkušenosti z oblasti developmentu a bytové výstavby a profesionalitu, která nám dodává jistotu, že tento projekt bude úspěšný a přinese kvalitní bydlení pro naše klienty,“ říká Linda Dolečková, ekonomka Arcibiskupství pražského.

Ve dvou plánovaných bytových domech vznikne 54 bytových jednotek v prémiové kvalitě určených především pro mladé lidi na počátku kariéry. Nejvyšší podlaží budou tvořit větší byty pro rodinné bydlení. Všechny byty jsou energeticky úsporné, vybavené rekuperačními jednotkami. Všechny jsou rovněž rozšířené o předzahrádky, balkóny či terasy. Klientům bude k dispozici 69 parkovacích míst.

Nájemníci budou moci využít bohatou občanskou vybavenost, která na Waltrovce v posledních letech vznikla. Místo je také skvěle dopravně dostupné (200 metrů na zastávku příměstského vlaku, 400 metrů k nejbližší stanici metra).

Architektonické řešení připravilo studio Bíza Architekti ve spolupráci se společností AFRY.

Výstavba byla již zahájena. Dokončení a nastěhování prvních nájemníků je plánováno na první polovinu roku 2025.

O Pentě Real Estate

Penta Real Estate je jedna z platforem středoevropské investiční skupiny Penta, která byla založena v roce 1994.

Realitní divize Penty, která se zaměřuje zejména na segment kanceláří, bytů a retail, má v současnosti více než 20 projektů v České republice a na Slovensku. V roce 2022 přesáhla hodnota aktiv Penta Real Estate 1 miliardu EUR.

O XPlace

XPlace, založená Arcibiskupstvím pražským v roce 2021, je zastřešující platformou Arcibiskupství pražského pro development, správu a nabídku nájemního bydlení. Cílem je, po ukončení státního příspěvku na provoz církve v roce 2030, vytvořit výnosovou aktivitu prostřednictvím nájemního bydlení. Tato platforma hraje důležitou roli ve financování duchovních služeb, pastorace a školských a charitativních aktivit Arcibiskupství. V současnosti XPlace v Praze vlastní a spravuje 150 bytových jednotek a počítá s dalším rozšířením portfolia ještě v letošním roce. Více na www.xplace.cz