Projekt Betlémy 2021

Usnadnit návštěvníkům vánočních chrámů orientaci v bohaté nabídce pražských a středočeských betlémů si vzal za úkol projekt Betlémy 2021, jehož 10. ročník připravilo pražské arcibiskupství.

Betlémy - køesanské vánoce

Projekt Betlémy 2021 je desátým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům i v této „kovidové době“ snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech, ale také v řadě míst mimo velkoměsto. Pro snadnou orientaci vydává Arcibiskupství pražské tiskový propagační materiál – plakát a brožurku s historií jednotlivých zapojených betlémů, která je k dispozici v zapojených pražských kostelech, na recepci Arcibiskupství pražského, Pražské informační službě i v dalších turistických informačních centrech. Součástí brožurky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy v jednotlivých kostelech navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas vybraných bohoslužeb. Projekt Betlémy 2021 je součástí projektu Křesťanské Vánoce, který se koná po celé České republice a lze se o něm i o zapojených místech dočíst na webu www.krestanskevanoce.cz.

Aktivita je propojena s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák – český skaut, z.s. Lidé si mohou přijít na vybraná místa zapálit svíčku od světla dovezeného přímo z jeskyně v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus. Tato betlémská světla budou svítit v kostelech u betlémů a v předem dané časy budou k dispozici zájemcům. Aktuální informace se v nejbližších dnech objeví na https://www.betlemskesvetlo.cz/ nebo na výše uvedeném webu www.krestanskevanoce.cz .

V pražské brožurce Betlémy 2021 se prezentuje rekordních 61 betlémů. Celkem zapojených je v Praze a Středočeském kraji 68 betlémů.

Poprvé se letos do projektu přidaly následující betlémy:

Jílové u Prahy, kostel sv. Vojtěcha

Vrané nad Vltavou, kostel sv. Jiří

Libiš, kostel Svaté Trojice

Starý Kolín, kostel sv. Ondřeje

Praha 1 – Malá Strana, kostel Panny Marie Pomocné a sv. Kajetána

Příbram VI – Březové Hory, sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra

Brandýs nad Labem, kostel sv. Petra  

Betlemy2021-2021

Novinkou letošního ročníku jsou skládačky origami dvou andělů a hvězdy, které jsou symboly Vánoc a jsou ke stažení na https://www.krestanskevanoce.cz/tiskoviny. Pro jednodušší práci je k dispozici i návod v podobě videa.

Projekt je doplněn i vánoční hrou pro děti Sestav si svůj betlém. Tentokrát v provedení od akademické malířky Jindry Hubkové. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici do vyčerpání zásob jedna z 31 postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky.

Doufáme, že epidemiologická situace na konci prosince dovolí každoroční návštěvy betlémů. Samozřejmě se ale budeme snažit v co největší míře respektovat nařízení pro omezení šíření nákazy. Prosíme také o ověřování otevíracích časů kostelů na https://www.krestanskevanoce.cz/kostely/dieceze/praha/3.

Pastorační středisko, Arcibiskupství pražské, Thakurova 3, 160 00 Praha 6

P. Mgr. Ing. Michal Němeček, ředitel Pastoračního střediska AP, tel: 724 949 935

Mgr. Kristina Poláčková, tel: 602 788 976, e-mail: polackova@apha.cz