Prvňáčci ze Štěpánské zasedli do lavic nového pavilonu

Zahájení nového školního roku a přivítání prvňáčků se v základní škole u svatého Štěpána neslo ve slavnostním duchu. Na nejmenší školáky čekaly totiž zbrusu nové třídy v zahradním pavilonu, který vznikl na pozemku Arcibiskupství pražského. To pronajalo pozemek za úplatu MČ Praha 2 na dobu třiceti let. Pavilon z ekologicky udržitelných materiálů je zcela bezbariérový a poskytne dětem důležité spojení s přírodou.

Strihanipasky-2
Generální vikář pražského arcibiskupství Mons. Jan Balík spolu se zástupci Městské části Prahy 2 slavnostně otevírají novou budovu pro prvňáčky v ZŠ u sv. Štěpána v Praze.

Slavnostního otevření pavilonu a symbolického přestřižení pásky se zúčastnili starosta Jan Korseska, dále generální vikář Arcibiskupství pražského Mons. Jan Balík a ředitelka ZŠ Jana Páčová. Nechyběli ani další členové Zastupitelstva MČ Praha 2 a zástupci dodavatelské společnosti POHL.cz.

V útrobách objektu, který je zbudován převážně z přírodních materiálů, vznikly dvě plnohodnotné učebny pro prvňáčky, jedna menší pro výuku jazyků a nechybí ani důležité zázemí pro žáky i učitele (kabinet, šatny a toalety). Použité materiály a technologie pomohou v letním období zamezit nadměrnému přehřívání budovy, v zimě budou působit jako tepelná izolace. Svůj význam má i zelená střecha pavilonu, která v budoucnu nabízí nepřeberné možnosti dalšího využití.

Moderně vyhlížející učebny přímo navazují na okolní zeleň a poskytnou tak dětem celoroční spojení s přírodou. Děti si tak budou moci osvojit zásady ochrany životního prostředí, přírody i zeleně, pozorovat proměny zahrady v jednotlivých ročních obdobích a vyzkoušet si péči o vlastní zahrádku.

Proměnou prošel i samotný pozemek, který byl do té doby využíván jako školní zahrada. V rámci revitalizace zde došlo k položení nového travnatého koberce, výsadbě zeleně a založení bylinkové zahrádky. Obnovena byla i herní část zahrady, vedle nových herních prvků bude dětem sloužit i víceúčelové hřiště. „Školství patří dlouhodobě k našim hlavním prioritám, a já jsem přesvědčen, že je to vidět. Do rozvoje škol každoročně investujeme značné finanční prostředky, opravujeme budovy, rekonstruujeme hřiště, pořizujeme moderní vybavení, a podporujeme je i v oblasti personální. Díky tomu patří naše školy dlouhodobě mezi nejvyhledávanější. Každý rok se k nám hlásí mnohem více dětí, než můžeme kapacitně přijmout, a děti sem dojíždějí opravdu z celé Prahy. Rádi bychom vyhověli všem, ale v rozšiřování kapacit škol jsme limitováni. Většina budov se totiž nachází v historických zástavbách a vztahuje se na ně památková ochrana. O to víc si vážím spolupráce a vstřícnosti

Arcibiskupství pražského, díky kterému jsme mohli celý projekt realizovat,“ uvedl u příležitosti otevření nových učeben starosta Prahy 2 Jan Korseska.

„Jsem velmi potěšen, že se podařilo díky společné řeči všech stran vybudovat na pozemku arcibiskupství takto skvělé zázemí pro nové prvňáčky a rozšířit tak kapacitu základní školy v centru Prahy. Obzvlášť, když je v současné době velmi složité sehnat vhodnou budovu či pozemek pro školní potřeby. Je to dlouhodobý problém stejně jako navyšování kapacit škol obecně. Jako zřizovatel 14 škol se s těmito problémy také potýkáme. Věřím, že nový pavilón je skvělým příkladem, jak podpořit rozvoj školství smysluplně,“ dodal Jan Balík, generální vikář Arcibiskupství pražského.

Praha 2 zřizuje 9 mateřských a 10 základních škol. Zcela poprvé dnes zasedlo do lavic 500 prvňáčků, což je nejvyšší počet za posledních deset let.

Odbor kanceláře starosty a komunikace, ÚMČ Praha 2

Další fotografie:

Deti1
Celek2
Vyuka