Řád sv. Cyrila a Metoděje od ČBK obdržel prof. Stanislav Kolíbal
V úterý 22. srpna obdržel prof. akad. soch. Stanislav Kolíbal z rukou arcibiskupa pražského a předsedy ČBK Jana Graubnera řád sv. Cyrila a Metoděje za přínos výtvarnému umění.
Řád sv. Cyrila a Metoděje
prof. akad. soch. Stanislav Kolíbal za přínos výtvarnému umění, zvláště za návrhy interiéru kostela Krista Spasitele v Praze-Barrandově
Stanislav Kolíbal je sochař, malíř, scénograf, ilustrátor a pedagog. Patří k nejuznávanějším osobnostem nejstarší současné umělecké generace. Během druhé světové války žil s rodiči v ostravském Přívoze. Je známý nejen svými sochami – objekty, scénografií, architektonickým řešením výstav (nové expozice Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze), kresbami a grafikou, ale také knižní ilustrací, včetně prací pro dětské knihy. Jako jeden z mála českých autorů je zastoupen svými díly v předních světových sbírkách v New Yorku i Paříži. Mezi léty 1960 až 1970 byl členem umělecké skupiny UB 12, kterou spoluzakládal. Svá díla vystavoval od roku 1943, samostatně od roku 1949. V letech 1990–1993 vyučoval jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru socha – instalace. Mezi jeho monumentální díla patří trojrozměrné objekty a prostorové kompozice ze sádry, kovu či dřeva, například reliéfní zeď Československého velvyslanectví v Londýně, Pankrácké předmostí Nuselského mostu. Spolu s Petrem Váňou je autorem liturgických prvků v kostele Krista Spasitele v Praze-Barrandově. Dne 28. října 2005 převzal od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání Medaile Za zásluhy. V roce 2008 se stal laureátem Ceny Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti výtvarného umění.