Rekviem za Juraje Filase

V sobotu 26. února odslouží ve 14.00 ve svatovítské katedrále kardinál Dominik Duka zádušní mši svatou za nedávno zesnulého slovenského hudebního skladatele Juraje Filase.

Filasnovy

„S hudebním skladatelem Jurajem Filasem jsem se seznámil prostřednictvím manželů Kotyzových. Jde o československou rodinu, v níž oba manžele pracovali v Metropolitní opeře v New Yorku. K 10. výročí atentátu na newyorská dvojčata jsme společně plánovali připomínku této tragické události v podobě mostu mezi naší svatovítskou katedrálou a katedrálou sv. Patricka v New Yorku, nakonec z toho ale z bohužel sešlo. Jsem proto rád, že při loučení s touto význačnou osobností (nejen) slovenské kultury zazní v naší katedrále jeho hudba,“ říká o svém vztahu k Juraji Filasovi kardinál Dominik Duka.

Rodák z Košic Juraj Filas zkomponoval za svůj život – zemřel poslední den minulého roku ve věku 66 let – více než stovku hudebních děl. Řada z nich byl přitom duchovně orientována, včetně díla Requiem Oratio spei („Modlitba naděje“), o němž sám autor prohlásil: „Toto dílo končí zmrtvýchvstáním pozitivních sil, a nikoliv směřováním dolů. Protože křesťanství nekončí na kříži, ale zmrtvýchvstáním a nadějí.“

Juraj Filas byl mezinárodně respektovaný umělec, jehož skladby zazněly i ve slavné newyorské Carnegie Hall. Působil též jako profesor Hudební akademie múzických umění v Praze.

(Apha)