Sv. Prokop spojil odborníky napříč obory a zeměmi
Mezinárodní vědecké setkání, konané u příležitosti 820. výročí svatořečení poustevníka Prokopa, prvního sázavského opata, patrona české země a intelektuála raného středověku se uskutečnilo ve dnech od 6. do 8. listopadu 2024. Odborníci z významných českých, polských a německých vědeckých pracovišť prezentovali během třídenního setkání své badatelské výstupy vážící se k životu sv. Prokopa a nejnovějším výsledkům vědeckého bádání spojeného se sázavským klášterem. Nebyly ani opomenuty proměny kanonizačních procesů od „prokopských“ časů po dnešek a sledování života středověké duchovní společnosti. Konference byla věnována přednímu odborníkovi na osobnost sv. Prokopa a výzkum v sázavském klášteře, profesoru Petru Sommerovi k jeho nedožitým 75. narozeninám.
Prvním z míst badatelského setkání byl 6. listopadu Sázavský klášter. O poutní areál, jenž je současně národní kulturní památkou, pečují Římskokatolická farnost Sázava-Černé Budy a Národní památkový ústav, kteří u této příležitosti společně zpřístupnili hostům konference nejen místa spojená se sv. Prokopem. Průvodci byli sázavský farář Radim Cigánek, kunsthistorik Miroslav Šmied, stavební historik Jan Žižka a archeoložka Soňa Dvořáčková.
7. a 8. listopadu se dějištěm konference stalo Kongresové centrum Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Cílem sedmi tematických bloků a moderované diskuze byla reflexe osobnosti a osudu sv. Prokopa v kontextu doby, ve které žil, a doby jeho svatořečení (1204). Také byly sledovány proměny kanonizačních procesů od „prokopských“ časů po současnost, a to v rámci bloku „Kanonizace v proměnách doby“, kdy v rámci diskuze moderované Jitkou Jonovou z Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci vystoupili: Jeho Eminence Dominik kardinál Duka, soudce a biskupský delegát pro svatořečení Jiří Zámečník, postulátorka blahořečení matky Vojtěchy sr. Remigie Češíková a vicepostulátorka římské části procesu beatifikace arcibiskupa pražského a primase českého Josefa kardinála Berana Stanislava Vodičková. Římskokatolická farnost Kutná Hora pro účastníky konference a veřejnost uspořádala koncert v kostele sv. Jakuba. Na varhany zahrál ředitel kúru Viktor Darebný, kterého doprovodil na trubku Vojtěch Hylský.
Pořadateli a partnery akce byli Státní oblastní archiv v Praze, Archeologický ústav Praha a Historický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., Národní památkový ústav, Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa, Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Arcibiskupství pražské, Římskokatolická farnost Sázava-Černé Budy, Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora, Středočeský kraj, České muzeum stříbra Kutná Hora. Prostory pro konání konference poskytla Galerie Středočeského kraje.
Záštitu konferenci poskytla hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková a Jeho Excelence Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český.