Svatojánské slavnosti NAVALIS 2025
Poprvé do Prahy přijede na návštěvu benátský patriarcha, J.Exc. Francesco Moraglia.
Při letošních NAVALIS se uskuteční historicky první návštěva představitele Benátského patriarchátu. Poprvé v historii Prahu navštíví patriarcha Benátek Francesco Moraglia. Funkce patriarchy je starým pozůstatkem byzantské epochy Benátek z doby již od 8. století. Tato návštěva je významným aktem přátelství a blízkosti mezi Prahou a Benátkami a mezi patriarchátem Benátek a arcibiskupstvím pražským. Benátský patriarcha, J.Exc. Francesco Moraglia bude hlavním hostem letošních slavností NAVALIS. V katedrále pronese při mši sv. svoji homilii o Janu Nepomuckém a Benátkách.

Poprvé benátskou lagunu opustí a navštíví Prahu barokní loď bissona Rezzonico.
Na letošní slavnosti poprvé přijede benátská historická loď bissona Rezzonico. Šlechtická rodina Rezzonico vlastnila krásný palác na břehu Grand Canalu, kde dnes je muzeum a galerie barokního umění. Tento rozestavěný palác koupil Giovanni Battista Rezzonico a vystavěl zde krásný palác. Jeho syn Carlo de la Torre di Rezzonico se stal v 18. století papežem Klementem XIII. A tak letošní NAVALIS navážou symbolicky na letošní volbu nového papeže Lva XIV.

Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou oslavou a uctěním sv. Jana Nepomuckého v autentickém prostředí jeho příběhu.
„Každoročně jsou NAVALIS místem setkání lidí z celého světa, zejména lidí od vody a ctitelů sv. Jana Nepomuckého. Do Prahy tradičně přijíždějí benátští gondoliéři, poutníci z Moravy s ukázkou Jízdy králů – Banderia, poutníci z Polska a z ostatních sousedních zemí.“ Říká Zdeněk Bergman, převozník pražský.
Stejně jako v letech předešlých, tak i v roce 2025 připravujeme již 17. ročník obnovených Svatojánských slavností NAVALIS. Snažíme se zachovávat již pevně daný harmonogram akce tak, jak jsou na něj jeho návštěvníci zvyklí s obměnami týkajícími se hudebního programu a účastí zahraničních loďařů a jejich plavidel.
Svatojánské lodní hudby se v Praze na hladině Vltavy poprvé konaly v roce 1715. Původní podoba barokních oslav pod Karlovým mostem v místě skonu našeho nejznámějšího světce, včetně ozdobených plovoucích lodic s hudebníky na palubě, se vrátila až v novodobé historii, kdy je každoročně v plné kráse vracíme do srdce hlavního města již od roku 2009. S tím souvisí i letošní hudební program večerního koncertu na hladině Vltavy, kterým se pokusíme rekonstruovat barokní představení se všemi jeho prvky tak, jak by se skutečně realizovalo za doby vrcholného baroka.
Dovolujeme si Vás jménem realizačního kolektivu Svatojánského spolku a Muzea Karlova mostu seznámit se s aktuálním projektem letošních vodních slavností, které jsou zároveň velice těsnou spojnicí mezi českými a evropskými historickými kořeny.
Svatý Jan Nepomucký – patron italských Benátek a gondoliérů
Nedílnou součástí oslav vždy byly a jsou alegoricky zdobené lodě. Městem, které je vzorem nádherných výpravných vodních oslav, jsou italské Benátky. Proto každý rok zveme do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, kteří se stávají neodmyslitelnou složkou svatojánských slavností NAVALIS. Toto propojení není ovšem náhodné nebo samoúčelné. Svatý Jan Nepomucký je jedním z patronů města Benátek, a především služebníků vodních – gondoliérů. Socha sv. Jana Nepomuckého je jedinou sochou na Canal Grande v Benátkách.
Bissona Nepomuceno zvaná Praga
Opět se v České republice představí benátská historická lodice bissona San Giovanni Nepomuceno zvaná též Praghese, jejíž holý trup byl v roce 2019 přivezen do severočeských Nehasic z Benátek, kde byl tradičními řezbářskými, malířskými, zlatnickými technikami a uměleckou draperií ozdoben, aby se s věrnou kopií sochy Jana Nepomuckého na přídi, tak jak ji známe od Jana Brokoffa z Karlova mostu. Bissona Praga se poprvé zúčastnila v Benátkách slavnosti Regata Storica 2019. Rozšířila tím, jako jedenáctá loď flotilu unikátních veslic typu bissona, které kotví v historické loděnici Arsenale v Benátkách.

Benátské odpoledne u Hergetovy cihelny
Ve středu 14. května se od 14 hodin bude konat Benátské odpoledne u Hergetovy cihelny. Jedná se o tradiční setkání poutníků s prezentací folklórních souborů, benátských historických lodí, jejíž posádky jsou připraveny svézt všechny zájemce o plavbu. Nebude chybět ani ochutnávka tradičních středomořských pokrmů a vín.
Veslařská regata o pohár svatého Jana Nepomuckého
Arcibiskup pražský odstartuje během svatojánského procesí na Karlově mostě regatu olympijských závodních veslic. Symbolicky tak učiní benátským praporem od mřížky, kde podle tradice bylo svrženo tělo sv. Jana Nepomuckého. Závodů se zúčastní vítězné posádky bývalých českých reprezentantů České republiky z OH v Soulu a Atlantě v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.
Banderium z Kunovic a kočár s kladrubskými hřebci jako součást slavností
Slavné svatojánské procesí povede Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa na cestách. Kladrubský hřebčín provede jízdu původním arcibiskupským kočárem s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. To vše lze vidět od 14.30 na Hradčanském náměstí a po 19. hodině v procesí, které se ubírá od katedrály královskou cestou až na Karlův most. Arcibiskup pražský požehná v 16.30 jezdcům a koňům z balkónu Arcibiskupského paláce.
Večerní koncert zahájí seskok parašutistů symbolizujících 5 hvězd sv. Jana Nepomuckého
Mistr světa v canopy pilotingu Marek Rahbani proletí pod obloukem Karlova mostu, ze kterého byl podle tradice shozen do Vltavy sv. Jan Nepomucký. Symbolicky pět osvětlených parašutistů se poté snese na vodní hladinu Vltavy a zahájí tak večerní koncert.
Koncert na hladině Vltavy
Svatojánské slavnosti NAVALIS 2025 budou samozřejmě výjimečné množstvím lodí, které připlují oslavit svého patrona do hlavního města České republiky a budou nadále pokračovat v obnovené tradici i svým jedinečným hudebním programem. V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány nebo speciálně aranžovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností. V letošním roce opět vystoupí skladatel a dirigent Kryštof Marek, který s orchestrem provede výběr z vlastních skladeb složených k poctě sv. Jana Nepomuckého.
Od roku 2016 do roku 2023 vzniklo díky konání NAVALIS jeho sedm samostatných děl, která byla dedikována právě slavnostem a držitel Českého lva, dirigent a skladatel Kryštof Marek provedl díla: Mysterium sv. Jana Nepomuckého (2016), T.A.C.U.I. (2017) odkazující na svatého Jana coby mučedníka zpovědního tajemství, Benátky sv. Jana Nepomuckého (2018), Modlitba sv. Jana Nepomuckého za uzdravení světa (2020), Svatojánské zvony (2021) a Pět hvězd sv. Jana Nepomuckého (2023).
Cílem projektu je udržování původní, více jak třísetleté národní tradice
Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou nápodobou původního barokního vodního představení, které se v Praze na Vltavě konalo od roku 1715. Novodobými slavnostmi, kterými od roku 2009 navazujeme na tradici jedné z mála dochovaných pražských oslav. Chceme obnovit jejich slávu, a především uctít život a mučednickou smrt Jana Nepomuckého.
Přiblížením duchovního poselství sv. Jana Nepomuckého široké veřejnosti jsou Svatojánské slavnosti NAVALIS jedinečnou příležitostí připomenout nejen obyvatelům Prahy, ale i návštěvníkům města z cizích zemí, slávu Prahy, hlavního města České republiky.
Svatojánské slavnosti NAVALIS rok od roku od jejich obnovení vstupují do povědomí Pražanů, jakožto neodmyslitelná událost roku, a pomalu dosahují takového věhlasu, jako například benátský karneval, a stávají se turistickým cílem poutníků a turistů z celého světa.
Program slavností
Středa 14. května
14:00 – 18:00 Benátské odpoledne na Hergetově cihelně
Čtvrtek 15. května
14.30 Slavnostní zdobení koní (Hradčanské náměstí)
16:30 Žehnání jezdcům, koním a poutníkům (Hradčanské náměstí)
17:30 Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava
19:00 Svatojánské procesí na Karlův most
19:45 Regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců (Karlův most)
20:00 Pobožnost v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí
20:30 Barokní koncert na hladině vodní provedený ansámblem Hora Fugit(pod Karlovým mostem)