V kralupském Šuplíku se občas najdou i „poklady“

Šuplík je jedním z projektů Charity Kralupy nad Vltavou. Secondhandový obchůdek je otevřen od roku 2015. Největší frmol v něm bývá na začátku sezony, tzn. i nyní, na začátku jara. 

Obchudek-suplik-prodavacka-dana-4

Když vejdete dovnitř, přivítá vás usměvavá prodavačka Dana. Prodává tu již sedmým rokem. „Naše paní prodavačka je první tvář Charity a ona se své role zhostila dokonale. Nepracuje od-do, ale je ochotná dát práci něco navíc, srdcem,“ pochvaluje si vedoucí sociálního podniku Šuplík Lenka Müllerová.  

Dana je obklopena šatstvem, obuví, bytovým textilem a spotřebním zbožím, které darují lidé z Kralup i okolí. Cenovky připomínají spíš devadesátá léta. Tak například dětskou bundu koupíte za 50, školní tašku za stovku. Dámský kabát za 150, nové body pro miminka za 40 korun. Jde o symbolické ceny pro klienty Charity, ale i veřejnost. 

Obchod celoročně přijímá vyprané a ještě funkční oblečení, ale i nádobí, kosmetiku či drogerii. Zájem naopak není o zatuchlé a potrhané oblečení ani nábytek. „Ideální je, když nám někdo přinese vyprané a složené oblečení třeba v IKEA tašce,“ říká paní Dana. 

Nejvíc se prodávají dětské oblečky, věci do kuchyně a knihy. Zájem je i o plyšáky – ty si za pár korun kupují zaměstnanci útulku a dávají je na hraní kočkám. Někdy se tu najdou „poklady“. Třeba svícen od známého českého výtvarníka Bořka Šípka nebo úplně nový „kolotoč“ nad dětskou postýlku.

Obchůdek udělá radost oběma stranám, tedy těm, kteří věci přinesou, i těm, kteří si je koupí. Nenakupují tu jen lidé, kteří počítají každou korunu, ale i ti ekologicky smýšlející. Jednoduše si nechtějí kupovat novou věc, ze které dítě rychle vyroste, když mohou využít tu použitou a pak ji znovu vrátit do oběhu. 

Charitní obchůdek funguje současně jako výdejní místo Zásilkovny. Z některých lidí, kteří si přijdou pro svůj balíček, se stanou noví zákazníci nebo dárci. 


V pražské arcidiecézi provozují Charity osm secondhandových obchodů v Berouně, Vlašimi, Benešově, Hořovicích, Kralupech nad Vltavou, Nymburku a Kolíně.

Jarmila Lomozová