XPlace se stává klíčovým hráčem na trhu s nájemním bydlením, vedle pražských bytů nově nabízí byty pro rodiny v Milovicích

Značka nájemního bydlení XPlace, za kterou stojí kapitál Arcibiskupství pražského, v současné době vlastní 150 bytů, které pronajímá v Praze a blízkém okolí. Jen v první polovině roku 2024 přibude dalších 114 bytů a do konce roku 2025 bude nabízet až 566 bytů, na které má již podepsané smlouvy. Stává se tak klíčovým hráčem na českém trhu s nájemním bydlením. Nejnověji XPlace rozšířila portfolio o větší bytové jednotky v Milovicích, které jsou vhodné zejména pro rodiny.

Armadni-893-01032024-214721
Jeden z bytových domů pražského arcibiskupství v Milovicích

Dva bytové domy v Milovicích jsou nejnovějším přírůstkem v portfoliu XPlace, situované necelou hodinu cesty od Prahy. V této lokalitě XPlace nabízí větší bytové jednotky, které jsou obzvlášť vhodné pro rodiny s dětmi. Byty nabízí dostatek prostoru k bydlení v klidné, ale modernizující se lokalitě s výbornou dostupností do Prahy osobní i hromadnou dopravou. Dále jsou zde v nabídce dvě kanceláře.

V roce 2023 tvořily výnosy z nájemního bydlení pod značkou XPlace více než 21 milionů korun. Stejné množství bytů v roce 2024 při 95% obsazenosti vydělají přibližně 32 milionů korun. Do roku 2025 by se portfolio XPlace mělo rozrůst na 566 bytů, na které jsou již podepsané smlouvy. Do tohoto počtu je zahrnuta také vlastní výstavba.

„V tuto chvíli odhadujeme, že 566 bytů by mohlo vydělat zhruba 160 milionů korun hrubého, což odpovídá výnosnosti celého portfolia kolem 4%. Do roku 2025 plánujeme v nájemním bydlení proinvestovat celkem zhruba 4 miliardy Kč. Pilíř nájemního byznysu bude po roce 2030 představovat vedle lesního hospodářství jedno z dvou klíčových výnosových aktiv arcidiecéze. Naší ambicí je v následujícím desetiletí postupně nabídnout až tisíc bytových jednotek se skutečně pestrou nabídkou, ať už se jedná o velikost bytu, jeho lokalitu nebo další přidružené služby v okolí,“ zdůraznila Linda Dolečková, ekonomka Arcibiskupství pražského.

Značka XPlace vznikla v roce 2021 jakožto zastřešující platforma pro nabídku nájemního bydlení v pražské arcidiecézi. Na realitní trh Arcibiskupství pražské s projektem vstoupilo ve druhé polovině roku 2022 za účelem rozšíření a diverzifikace hospodářských aktivit arcibiskupství. Arcibiskupství pražské intenzivně pracuje na rozšiřování portfolia, aby do roku 2030 zajistilo dostatečný výnos z nájmů pro finanční pokrytí hlavní činnosti církve – duchovenskou činnost, školství a charitu.

Od února si zájemci mohou nabídku bytů XPlace prohlédnout na nových webových stránkách, které budou více interaktivní, uživatelsky příjemnější, nabídnou lepší filtrování a lepší vizualizace bytů.

Veškeré bytové jednotky XPlace jsou nové či kompletně zrekonstruované, ve všech jsou kuchyně a vestavěné skříně a některé z nich dokonce disponují vlastním nábytkem. Značka XPlace navíc nabízí také garáže a garážová stání nebo retailové prostory pro maloobchodní aktivity. Každá věková kategorie by měla mít možnost najít si v portfoliu XPlace své pravé místo. Kvalitní služby, férový vztah mezi nájemcem a pronajímatelem a vize celoživotního partnerského vztahu se zákazníkem, který se bude rád vracet podle jeho momentálních životních potřeb, to jsou hlavní cíle, ke kterým chce XPlace směřovat.

XPlace  

Společnost XPlace vznikla v roce 2021 jako zastřešující instituce pro development, správu a nabídku nájemního bydlení, které touto cestou chce poskytovat Arcibiskupství pražské. Nájemní bydlení bude tvořit jednu z klíčových výnosových aktivit církve po roce 2030, kdy dojde k ukončení státního příspěvku na provoz církve. Cílem Arcibiskupství pražského je do roku 2030 pronajímat až tisícovku bytů, čímž chce získávat část financí na zajištění duchovní služby, pastorace a školských a charitativních aktivit. 

V současné době XPlace v Praze vlastní již 150 bytových jednotek, které pronajímá a spravuje. Značka XPlace začala se 16 byty v Jaselské ulici. Portfolio se dále rozrostlo na Zličíně, kde nabízí celkem 63 bytů. V květnu 2023 přibyly další byty na Střížkově. Na konci roku 2023 XPlace přidala 38 bytů v Milovicích u Prahy. V průběhu roku 2024 nabídne další více než stovku bytů na Smíchově a později ve Stodůlkách a v Kolíně. Součástí portfolia jsou i garáže a garážová stání. Dále XPlace nabízí i retailové prostory pro maloobchod. Jméno XPlace odkazuje na řecké iniciály Kristovy chí, ró.

Více informací a virtuální prohlídky bytů jsou na webových stránkách www.xplace.cz