Čáp černý na Berounsku

Dobrá zpráva pro milovníky přírody.

Ve farních lesích nedaleko Berouna (úmyslně nesděluji přesnou lokalitu), se po mnoha letech uhnízdil pár vzácného a chráněného Čápa černého. V současné době sedí na vejcích a je předpoklad, že úspěšně odchová další potomstvo. I když se hnízdo nachází nedaleko cesty, aby ho člověk objevil, je nutné se na hledání zaměřit. Hnízdo je vystavěno na vzrostlém buku ve výšce 25m. V minulosti bylo shozeno, když se při větru zlomila nosná větev. Ornitologové ho za pomoci lezecké techniky vrátili zpět na vyztuženou podložku. A úspěšně navrátili hnízdo svému účelu.

Abychom nerušili hnízdění ptáků, bylo nezbytné z naší strany přerušení „hlučných“ činností spojených s péčí o lesní porosty, konkrétně těžby kůrovcových stromů. K těm se vrátíme až po vyvedení mladých, tedy v průběhu léta.  

Part000001web-1
Čáp černý. Foto RNDr. František Pojer

Čáp černý  (Ciconia nigra) se k nám vrací ze zimovišť v subsaharské Africe a urazí na této cestě 10-15 tisíc kilometrů. Jako zdatný letec využívá stoupavých proudů, které se ale nevyskytují nad mořem. Proto cestuje převážně nad pevninou, tím se jeho putování značně prodlužuje. Doba, za kterou tuto vzdálenost urazí je 3-4 měsíce. Většina těchto ptáků se vrací do stejných hnízdišť. V České republice je výskyt hnízdních párů odhadován na 300-400. V lesích arcidiecéze pražské máme zmapováno hned několik obsazených míst na Vysočině, Rožmitálsku, Berounsku, Nejdecku.

Je s podivem, co vše se nachází v našich lesích. Většinou se stačí zastavit, rozhlédnout a poslouchat, někdy je ale zapotřebí i trochu toho štěstí.

Petr Vácha, vedoucí polesí Praha, Ing. Milan Mochán, ředitel Lesní správy