Okénko do přírody nejdeckých lesů

Prázdniny v plném proudu, dětské tábory, cyklotoulky, pěší výšlapy do hor. Po mnoha týdnech spalujících veder konečně životodárný déšť. A tak není divu, že procházka ve stínu lesa stále láká mnoho lidí. Malá pozvánka – ochutnávka z okolí rolavských rašelinišť a luk – jen je třeba se zastavit a pozorovat.  

Dscn8573
Konipas citronový. Vzácná návštěva z východu nebo již trvale žijící druh české krajiny? Ptáček původem ze Sibiře, Mongolska, Číny se začíná usidlovat v Evropě. Jeho pestré zbarvení je podobné našemu konipasovi horskému.
Dscn8423
Bekasina otavní. Tažný pták mokřadů a rašelinišť. Typický dlouhý zobák slouží k vyhledávání potravy v bahně a rašeliništích. Hnízdí na zemi a mláďata se po narození krmí sama. V ČR zvláště chráněný druh, silně ohrožený.
Dscn9443
Křivka obecná. Stálý obyvatel smrkových horský lesů. Typický zakřivený zobáček slouží k vybírání semen ze šišek ze smrku jedle ale i třeba douglasky. Tažný pták s nepravidelným hojným výskytem v době úrody šišek. Krásné červené a zelené zbarvení samečků si nezadá s půvabem cizokrajných papoušků.
Dscn9655
Linduška lesní. Droboučký zpěváček okraje lesů vystupující vysoko do hor. V českých lesích a pohořích hojný druh. Na lesnickém semináři v Polsku, v pohoří Běščady, nás tento ptáček uvítal na Tarnici v nadmořské výšce 1344 m.

Až navštívíte polesí Nejdek, jeho krásně rozkvetlé podmáčené louky, dávejte pozor, kam šlapete. A když budete tiší a pozorní, určitě tyto krásná stvoření v trávě nebo vysoko na stromech spatříte.

Ing. Milan Mochán, ředitel Lesní správy

Foto: MUDr. Vít Zavadil, Pavel Schütze