Pojďte do lesa

Je-li pravda, že Boha nalézáme v tichu a klidu, při setkání s krásou či harmonií, pak les nabízí přirozené prostředí pro setkání s Ním. Les je krásný chrám, který je plný života, a kdo se dokáže dívat, nalezne v něm krásu na každém kroku. Kdo tedy chce hledat Boha, má k tomu v lese optimální podmínky. Lesy se totiž v něčem podobají lidem. Mladé lesy jsou jako bouřlivé mládí, musíte je usměrňovat, hlídat, ale stárnoucí lesy jsou klidné, vyrovnané, smířené. V takovém lese se ono ztišení a přemýšlení dostavuje samo od sebe, a jak jím procházíte, je stále intenzivnější. Právě v těchto místech na vás les působí jako chrám, kde se člověk přirozeně otevírá v meditaci věcem, které ho přesahují. (Milan Mochán).

Odpocmisto-c2-dolni-jircany-642-1-web
Odpočinkové místo Dolní Jirčany. Fota: Pavlína Čmelíková

Arcibiskupství pražské spravuje část lesů v okolí Dolních Břežan. Vydáte-li se na vycházku do těchto místních lesů, možná narazíte na jedno ze šesti dřevěných odpočinkových míst. Může být pro vás orientačním bodem, místem spočinutí na cestě, zastávkou s výhledem do kraje, důvodem ke svačině a řemeslník možná ocení i bytelné provedení z modřínové půlkulatiny.

Odpocinove-misto-na-zelene-turisticke-ceste-mezi-obci-liber-a-radlik
Odpočinkové místo mezi obcemi Libeř a Radlík.

Mapa-dolnobrezansko-zakrespopis-odpocmist-web3
Mapa Dolnobřežanska, zákres a popis odpočinkových míst.

Tyto drobné přístřešky jsou důkazem, že lesníci ani při ohromném množství práce v kůrovcové kalamitě posledních dvou let nezapomněli na veřejnost a rekreační užívání lesa. V neposlední řadě stojí za zmínku, že na stavbu těchto přístřešků se nám podařilo získat dotaci z Programu rozvoje venkova MAS Dolnobřežansko o.p.s. ve výši téměř 100 000 Kč.

Ing. Pavlína Čmelíková, referent lesnických staveb Lesní správy