Pomoc v nouzi je naší povinností

Práce v lesích je nejen nebezpečná, ale také fyzicky namáhavá. V létě v horkých dnech stejně jako v sychravém podzimním dnu vyráží stovky zaměstnanců těžit stromy, uklízet klest, ožínat a sázet stromky a stavět oplocenky. Není asi divu, že po mnoho let ubývá lidí, kteří chtějí v lesích pracovat. A právě ukrajinští pracovníci tvořili a tvoří největší část pracujících v lesích. Jsou to naši kolegové a mnohdy i přátelé.

Img-20230123-wa0000

Už to bude téměř rok, kdy propukl nesmyslný válečný konflikt na Ukrajině. S obavami sledujeme naše kolegy Ukrajince, když odjíždí domů za svými blízkými, zda se vrátí a budou v pořádku. A když v závěru roku dostal konflikt nový brutální rozměr, kdy se ocitly miliony lidí bez elektřiny a bez tepla, museli jsme nějak pomoci. Na prosbu o dodání dieselových agregátů jsme reagovali okamžitě. Se souhlasem a podporou pana generální vikáře Mons. Jana Balíka byly zakoupeny 2 dieselové elektrocentrály Hahn & Sohn. Ještě před Silvestrem vyrazily obě elektrocentrály na Ukrajinu do Charkovské oblasti.

Img-20230123-wa0001-1

První agregát obdrželo Regionální klinické perinatální centrum a druhé Charkovská vojenská správa. Přeprava nebyla jednoduchá, neboť v lednu čelila Ukrajina rozsáhlému bombardování po celém svém území.

Dodání agregátů zajistila společnost AP lesnická s.r.o. a přepravu náš kolega Mykola Marushchak z Topaz Tour company s.r.o.

Nezbývá než požádat všechny o modlitbu za mír a konec války na Ukrajině. Nechť elektrocentrály nejsou co nejdříve potřeba.

Ing. Milan Mochán, ředitel Lesní správy AP