Studánky v lesích AP
Povstaň a ukloň se člověče, napij se, umyj si dlaň, osvěžen poděkuj studánce, na cestě životem posílen pokračuj dál.
Zdrojům podzemních vod byla v minulosti projevována mimořádná úcta. Studánky byly v dřívějších dobách provázeny nejen péčí, ale i nejrůznějšími obřady. Často jim byla připisována zázračná moc. Keltové věřili, že studánky jsou branou mezi naším světem a světem nadpřirozených sil a na jejich usmíření do nich ukládali dary. Křesťané u studánek často stavěli kříže a budovali kapličky. U některých pramenů vznikaly lázně a zázračně uzdravující studánky se staly poutními místy, ke kterým si lidé chodili pro zázračnou vodu a vyprosit si uzdravení. V době totality pak byly studánky zapomenuty a nechány svému osudu. Obzvláště polní studánky, kterých dříve byla v krajině spousta a každý hospodář si jich vážil, z krajiny takřka zmizely. Byly zničeny při melioracích nebo zavezeny při rekultivacích. Ostatní studánky pak upadly v zapomnění a často byly a stále jsou ohroženy chemickým znečištěním. Mnoho z nich v době sucha vyschlo.
Vědomi toho, že voda je neocenitelným bohatstvím, se snažíme navázat na starostlivost a péči našich předků a pramenům v našich lesích věnovat náležitou pozornost. Studánky v našem vlastnictví jsou postupně opravovány, čištěny, u některých je opakovaně prováděn chemický rozbor kvality vod. Některé z naších studánek mají příznivé chemické složení a jsou vyhledávány pro svou lahodnou chuť. Nejen z blízkého okolí si tak lidé jezdí pro vodu ke studánce Zádolí u Červené Řečice a Pod hůrou u Onšova na polesí Vysočina nebo také ke Dřevorubecké studánce u Míšova na polesí Spálené Poříčí. Hojně navštěvovaná studánka s výbornou vodou U Roubenky u Hutí pod Třemšínem na polesí Rožmitál je dokonce součástí pozorovací sítě podzemních vod ČHMÚ a její kvalita a vydatnost je tak dlouhodobě a pravidelně monitorována.
Nejen kvalitní voda je to, proč jsou studánky důležité. I když ve spoustě studánek není voda pro lidi pitná, stále jsou vyhledávány zvěří a v mnohých žijí vzácní živočichové. Mají také vliv na koloběh vody v lese.
Studánky navíc udržují ‚historickou paměť‘ krajiny. Jsou zmiňovány v mnoha pohádkách, pověstích i legendách. Malebná Dívčí studánka, kterou naleznete u Míšova v Plzeňském kraji, dle místních pamětníků a nápisu na staré ceduli, “dostala své jméno na počest žen, které tu byly, aby lesy vůbec žily“ neboli na počest žen pracujících v lese.
Studánka Rousínovská kašna u Velkého Rybníka u Pelhřimova je podle jedné z pověstí památkou na kvetoucí město Rousínov, které v tomto místě kdysi bylo. Díky křivdě však bylo prokleto a zkamenělo. Jedinou vzpomínkou, která se dochovala do dnešních dnů je pramen, který napájel městskou kašnu a studánce, která je na jeho místě se říká Rousínovská kašna. Tato studánka se nachází uprostřed lesa a naleznete u ní i lavičku a křížek.
Studánky mohou posloužit jako cíl nevšedních výletů. Pokud Vás zajímá, kde tyto studánky jsou, navštivte národní registr pramenů a studánek, který naleznete na stránkách https://www.estudanky.eu/ (Naše studánky naleznete například pod čísly 58 – Blanická studánka, 734 – Uhlířská, 755 – Pod Bůrkem, 348 – Dívčí, 558 – Dřevorubecká, 753 – U Roubenky, 3179 – Třemšínská studna, 752 – Kobylí hlava, 10368 – Pod Hůrou, 4946 – Na Zádolí, 5967 – Černá, 11402 – Formanská, 126 – Rousínovská kašna, 130 – Lesních skřítků, 140 – Soví, 129 – Vlčí, 5463 – Pod Černým vrchem. K zápisu do registru chystáme dvě nové studánky na polesí Vysočina Švejborskou a Fořtovskou.
Navštivte některou z našich studánek a uctěte společně s námi dar přírody.
Ing. Radana Vaňková, polesí Vysočina